Šachy v meste ako ešte neboli

Predposledný aprílový víkend Bratislava otvorila svoje brány obyvateľom mesta ako aj návštevníkom z rôznych kútov sveta. Počas Bratislavských mestských dní môžu ľudia navštíviť napríklad kanceláriu primátora Bratislavy, sú otvorené a dostupné priestory mesta, ktoré bežne počas roka zostávajú bežnému oku nedostupné a pre ľudí v meste je pripravený aj sprievodný program.

Bratislavská šachová akadémia dostala pozvanie, pripraviť pre návštevníkov mesta kultúrny program. Podobných podujatí sme už zorganizovali desiatky, no byť v centre mesta, celé dva dni priamo pri Primaciálnom námestí, to bola pocta takúto ponuku prijať. O to viac, že samotných podujatí pre návštevníkov bolo iba zopár a šachy dostali to privilégium, byť na očiach verejnosti.

Program na sobotu aj nedeľu bol pripravený v presných časových hodinách. Mohli sme tak návštevníkov odkazovať na hodiny, kedy sa konal šachový program, ktorý práve ich zaujímal. Medzi jednotlivými programami bol samozrejme voľný priestor, kedy si doslova náhodní okoloidúci mohli len tak sadnúť za stolík a zahrať partiu šachov.

V sobotu sme otvorili program s Organizáciou muskulárnych dystrofikov, kde medzi nás zavítal jej predseda Jozef Blažek, tak isto aj vášsnivý šachista. O štvrnástej hodine nasledovala hodinka s trénerom Martinom Hunčárom, ktorý sa s deťmi naučil základné pravidlá šachu a zahrali si aj partiu s Šachuľkom Matovým.

No a na záver dňa bol pripravený turnaj v bleskovom šachu, ktorého sa zúčastnilo 18 hráčov a vyhral Vladimír Lauček s plným počtom 7 bodov.

V nedeľu sme si na veľkej demonštračnej šachovnici s návštevníkmi ukázali finty, ako dať napríklad šach-mat na dva ťahy, alebo ako funguje ten povestný šuster-mat. O dvanástej hodine nasledoval bleskový turnaj, ktorý spomedzi 21 účastníkov ovládol s plným počtom bodov 7, Richard Pisarčík.

O štvrnástej hodine k nám zavítala SZŠ Edulienka, základná škola priamo z centra Starého mesta, kde sa venujú šachu a trénuje ho priamo ich vlastný učiteľ, Tomáš Ganz. Ten prišiel aj v sprievode pani riaditeľky školy Diany Fűry a spolu s deťmi sme si mohli zažiť takú ozajstnú šachovú hodinu zo školy.

Keby máme viac stolíkov, veľmajster Igor Štohl by zrejme ešte teraz dohrával posledné partie zo simultánky, ktorou sme zavŕšili šachový program v meste. Záujem bol obrovský, napokon z desiatich odvážlivcov sa pri šachovniciach vystriedalo až 15 hráčov. Igor bol však tentokrát neoblomný a všetky partie vyhral.

Podujatia malo neskutočný náboj, šachovnice boli doslova obsadené celý deň a čo ma teší najviac, najmenej prišlo šachistov a práve naopak, najviac prišlo ľudí z mesta a okolia. Práve to bolo cieľom samotného šachového podujatia, priblížiť šachovú hru širokej verejnosti, čo sa podarilo do poslednej bodky a ako bonus, vyšlo aj počasie.

Preto aj moje krátke, spontánne poďakovanie každému, kto si prišiel vysjúšať na prvý pohľad komplikovanú, no zato krásnu hru šachy.

Poďakovanie za spoluprácu samozrejme patrí aj BKIS, ŠK Dúbravan a Šachovému obchodu.

Fotogaléria I.
Fogogaléria II.
Výsledky turnajov

Autor: Michal Vrba, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *