Sem tam i chybička se vloudila

Polročné prázdniny sme „oslávili“ šachom. Do krásnych vynovených priestoroch Starej jedálne v Bratislave Rači prišlo 22 šachistov, aby si to rozdalo medzi sebou v šachových bitkách na život a na smrť 😊. Bojovalo sa srdnato, remíz bolo málo, pribúdali až v posledných dvoch kolách, možno už aj následkom únavy. Áno, sem tam i chybička se vloudila, ako vravia Česi.

Na jednej šachovnici som nechcel veriť vlastným očiam. Jeden z hráčov vyhrával o dámu i vežu, hovorím si, načo sa to ešte dohráva, no o pár minút už vyhrával len o pešiaka. Vyhral, no po partii som sa ho spýtal, čo tam stváral. Hneď mi to však vysvetlil: „Pán tréner, v tomto prvom kole som sa len rozcvičoval, potreboval som si overiť, či viem vyhrať koncovku s pešiakom navyše!“

Celkovým víťazom s plným počtom bodov sa stal Šimon Straka zo ŠK Mapak Spišská Teplica, ktorý ukázal Bratislavčanom, ako sa tie šachy majú hrať. V rozhodujúcom piatom kole vyhral nad druhým výborne hrajúcim Richardom Pisarčíkom z KŠN. Tretie miesto sa ušlo najlepšiemu dievčaťu Aitaline Egorovej z Ruska, žijúcej v Bratislave, ktorá bude hrávať na licenciu za Doprastav. Tá v poslednom kole zremizovala v dievčenskom derby s Luckou Tomčániovou, ktorá však získala pohár Jura Jánošika, keďže ozbíjala súperov o veľa ratingových bodov.

Túto „súťaž“ vyhral Richard Pisarčik, ten sa však uspokojil s pohárom pre najlepšieho z kategórie do 10 rokov a pohár za túto disciplínu prenechal Lucke. Premiéru vo FIDE štandard turnaji úspešne absolvoval len 6 ročný Tomáš André, výborne zahrali aj ďalší novší hráči, ako napríklad Martin Ďurík a míľovými krokmi sa zlepšujúci Simon Matejka. Vhod padli aj dve samostatné miestnosti – v jednej sa drtili blizky a holanďany, kým ostatní nedohrali a v druhej analyzoval partie IM Samir Sahidi. Viacerí využili jeho skúsenosti a nadhľad, veď počítač vám nikdy neodpovie na otázku „prečo“.

Na prítomných dohliadala aj nerozlúčna trojica Šachuľko Matový, Jožko Šprtovský a Patrik Pat, na ich fóry však tento raz nebol čas, absolvovať 5 kôl za jeden deň v štandardnom šachu tempom 30 minút/partiu+ 30 sekúnd/ťah je takmer 10 hodín šachu. Pochvalu si preto zaslúžia nielen tí najlepší, ale všetci. Najbližšie sa vidíme na Modranskom superturnaji a superturnaji počas jarných prázdnin Bratislavského kraja.

Výsledky

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Tento záznam bol publikovaný v Turnaje . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *