Šerif Šimon z divokého západu: Martin Hunčár wanted

Rekordný 5. ročník šachovo-lukostreleckého denného tábora

Písať o tom, že znova padol rekord v počte prihlásených sa už stáva takou našou malou tradíciou. V „A“ turnaji nastúpilo 19 hráčov a v „B“ 44, spolu teda 63, z toho denný tábor absolvovalo 56 detí! Počty však nie sú prvoradé, dôležité je, že sa tu deti cítili šťastné, dosýta sa zahrali a šachovo vyrástli.

Všetko fungovalo ako hodinky. Ráno sme sa zišli v bratislavskej bašte šachu – v Rači, v Nemeckom kultúrnom dome, ktorého hrubé múry nás chránili pred horúčavami týchto dní. V „A“ turnaji sa hrali 2 kolá tempom 30 min/partiu + 30 sek/ťah a paralelne s nimi v „B“ dve dvojkolá, teda 4 partie tempom 25 min/partiu. Deti po ukončení partií odchádzali do vestibulu, kde sme mali na stoloch rozloženú pysslu. Vytvárali z korálok kreatívne menšie i väčšie umelecké diela, ktoré sme im zažehlovali.

Svoje výtvory si mohli odniesť domov a zároveň si ich zamieňali za kamienky, ktoré zbierali celý tábor do krabičiek a postupne menili za väčšie a väčšie. Ďalší mohli po dohratí kresliť na obrovskú rolku papiera, hrali sa tu aj ďalšie spoločenské hry, blitzky alebo veľmi obľúbený cornhole, ďalšia nová hra, pri ktorej sa hádže mieškami do otvoru. Po obede v hoteli Bivio sme sa presunuli na kraj lesa nad amfiteáter, kde sme mali 6 stanovíšť, v ktorých tímy rotovali.

So mnou behali po lese a na základe indícií hľadali tubus, zemeguľu, veveričku, potopenú plachetnicu, zakopaný strieborný grál a dokonca aj strom, ktorý zarodil pešiakmi. Bežali ako ozlomkrky, preskakovali potok a zdolávali sem-tam i strmé kopce. Takto sme sa hrávali kedysi aj my a žiadne súčasné technické vymoženosti podobné zážitky nenahradia. Na jednom stanovišti prebiehal každý deň lukostrelecký turnaj, ktorý vyhral Ján Iša.

Okrem toho sme mali pohár aj pre šacholukostrelca, kde sme zohľadňovali kombináciu oboch disciplín. Všetci naši animátori vymýšľali pre deti zaujímavé hry a súťaže, takže sme sa nikdy nenudili, nepočul som žiadne reptanie, práve naopak – viacerí hodnotili tento tábor ako ich najlepší v živote.

V jeden deň sme mali aj karneval – prišli sme prezlečení za rozprávkové postavičky, kráľov, filmových hrdinov či športovcov. A bolo sa na čo pozerať! Nebýva totiž zvykom, aby hral šach Harry Potter proti rímskemu cisárovi. Prišiel aj šerif Šimon z divokého západu s plagátom a mojou fotkou: Martin Hunčár – wanted! Tomu hovorím tvorivosť.

A na záver ešte výsledky: V „A“ (štandard FIDE) ku dominoval Martin Mazág, ktorý v 9-kolovom turnaji stratil len pol bodu. 6 bodov stačilo Martinovi Vávrovi na krásne druhé miesto, tretím miestom príjemne prekvapil Peter Glod, ktorý posledné kolo kvôli odcestovaniu už neabsolvoval. Turnaj bol rozhodne zaujímavý, okrem víťaza boli od druhého do šestnásteho miesta veľmi vyrovnané partie a súboje nemali favoritov. Škoda, že kvôli chorobe musel predčasne odstúpiť Adam Broniš, ktorý to mal rozbehnuté výborne.

V „B“ turnaji kraľoval Jakub Králik, ktorý v 18 kolách (hralo sa proti deviatim súperom dva krát – raz bielymi a raz čiernymi) získal až 16 bodov. Druhé miesto napokon uchmatol skvelým finišom Richard Motyka (14,5 bodu) a tretí skončil Daniel Patay (13 bodov) pred štvrtým a zároveň najlepším neregistrovaným hráčom z turnaja Viliamom Martinkovičom, ktorý si takto „vypýtal“ pozvánku do klubu. Najlepším dievčaťom bola Ema Hudík, najmladšou Dorotka Motyková, ktorá tiež odohrala na svoj vek pekný turnaj.

Treba pochváliť benjamínkov (okrem medailistu Riška ešte aj Riška Homzu, Eliáša Bodiša, Artura Petroviča, najmladšieho šesť ročného Američana Antona Vassilievaale, moju pozornosť si však získali aj ďalšie nové talenty, myslím, že o budúcnosť šachu je v hlavnom meste postarané.

Pribežne nás všetkých svojím neopakovateľným humorom sprevádzal Šachuľko Matový, ktorý so svojím šéfkom a Simonkou Kováčikovou hrali každý deň zábavnú scénku. Poučenie z trojdielneho seriálu – „Prehral som…“ sa iste zíde pripomenúť si aj v budúcnosti, i keď všetkým prajeme len výhry. Patrik Pat všetkých utešoval pri pate a ďakoval, že môže oslavovať. Jožko Šprtovský napádal k štúdiu a v piatok poobede hral aj simultánku za pomoci Jonatana Pavelku.

Kluboví hráči si medzitým zmerali sily v bleskovom turnaji na FIDE. Zámerne som si chcel zahrať – vedel som, že buď turnaj vyhrám, alebo urobím deťom radosť. Cieľ splnený, naplnilo sa to druhé, vo vyrovnaných a mierne lepších pozíciách som padal na čas a deti v úlohe Jura Jánošíka ma ozbíjali o rating. V 9-kolovom turnaji (hralo sa 4 min/partiu+ 2 sek/ťah) vyhral Martin Mazág s ôsmymi bodmi a ukázal, že to vie pomaly i rýchlo. Len o pomocné hodnotenie skončila na výbornom druhom mieste neustále sa lepšiaca Bianka Macáková, tretí sedem bodový Richard Pisarčík, bleskový turnaj nás hralo 24.

Výsledky

Na tábore sme mali okrem Slovákov dvoch hráčov z Maďarska, jedného chlapca súťažiaceho pod anglickou federáciou a dve deti z USA, jedna rodina sa totiž chystala na dlhšiu dovolenku spojenú so šachom do strednej Európy a zastávka v Bratislave im padla vhod. Je možné, že toto podujatie bude v budúcnosti nielen väčšie, ale ešte viac aj s medzinárodnou účasťou.

Na záver chcem poďakovať MČ Rača, že nám prenajalo NKD, Jonatanovi Pavelkovi, ktorý nielen dohliadal na deti, ale spolu sme viedli aj tréningy, obetavej animátorke Ineske Hunčárovej, ktorá má veľké srdce pre deti, Viktorovi, bez ktorého by sme lukostreľbu nedali a pomocným vedúcim Emmke a Igorovi. A tiež Saške Strelbitskej, ktorá nám robila rozhodcu v bleskovom turnaji. Do šachovania, vidíme sa o rok!

Autor: Martin Hunčár, treéner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *