Superspráva pre Bratislavu – šach má čoraz viac malých priaznivcov

Račiansky superturnaj a supertábor 4.-8.3. 2024 

Aj keď mnoho rodín pochopiteľne využíva jarné prázdniny Bratislavského kraja na vytúžené dovolenky, niektorým vyhovuje, že deti a mládež majú kreatívny šachový program. Pondelok a utorok to tak naozaj vyzeralo – popri šachovom turnaji sa testovali špeciálne šachové karty, ktoré sa pripravujú na vydanie, strieľali sme z luku, v kurze boli aj hry na veľkej šachovnici či stavanie vysokej šachovej veže.

Zišli sa tu starí známi i deti, ktoré boli na podobnom tábore prvý raz. Samozrejme, nechýbali fóriky od Šachuľka Matového, Patrika Pata a Jožka Šprtovského. Od stredy do piatku sa už zišli šachoví fajnšmekri, ktorým k zábave stačili cez prestávky bughousy, tí najmenší si predsa len vyvolili netradičnú lukostreľbu, ku ktorej sa len tak cez rok nedostanú. Martinovi Hunčárovi pomáhali animátori a rozhodcovia Jonatan Pavelka (pondelok a utorok), Matúš Červeň (streda a štvrtok) a Saška Strelbitská (piatok). Pre malý záujem sa z plánovaných turnajov neuskutočnil iba turnaj pre hráčov s ratingom nad 1800.

Poďme k výsledkom. V pondelkovom  „C“ turnaji, ktorý sa hral systémom každý s každým – rapid bez FIDE vyhral Kuzma Nikolaiev (8 z 9) pred Jurajom Kluckom (6,5 boda). Tretí skončil so ziskom 6 bodov Jakub Varga len s lepším pomocným hodnotením pred Matejom Spáčilom. Milým prekvapením bol aj výkon Adriena Gruna (narodený v r.2017), ktorý na začiatku turnaja ešte neovládal základné matovanie dámou alebo vežou (aj preto dve remízy), ale postupne jeho výkon gradoval.

Aj „B“ turnaj – rapid bez FIDE sa hral kruhovým systémom, na žreb sa teda vyhovárať nedalo. Vyhral s prehľadom Lukáš Janovíček (8 z 9). Druhý skončil o pomocné hodnotenie Bruno Šimulčík pred Filipom Gallom (obaja 6,5 boda).

Od stredy do piatku sa hral hlavný 9 kolový „A“ turnaj – štandard so zápočtom na FIDE štandard. Medzi 25-timi šachistami boli tri ženy, prišli aj šachisti z Levíc, dokonca jedna hráčka zo Španielska. Sily si zmerali deti, mládež, dospeláci i dôchodcovia. Víťazom sa stal Dominik Hitka so ziskom 7,5 bodu s lepším bucholzom pred Jurajom Wallnerom, 3. skončil Oliver Kováčik so 7 bodmi. Až s jeden a polbodovým odstupom nasledovala dvojica Michal Hozlár a Jozef Váš.  Pre všetkých to bola výborná skúsenosť, niektorých hráčov poteší od ďalšieho mesiaca prvý FIDE rating.

Na záver sa odohral aj 7 kolový blitz turnaj bez zápočtu na FIDE s tempom 3 min/partiu + 2 sek/ťah. Vyhral ho Oliver Kováčik (6 zo 7) kvôli lepšiemu pomocnému hodnoteniu pred Maksymom Slavskyim, 3. bol s piatimi bodmi Michal Hozlár, tohto záverečného bleskového turnaja sa zúčastnilo 18 hráčov.

Výsledky

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *