Teraz by ste už mohli poraziť Magnusa Carlsena

Nebláznite! Šach a karty? To už ako ide dokopy? Predstavte si, že sa to dá a okrem iného, je to aj „nákazlivo“ zábavné.

Filip, jeden môj zverenec, šiel na víkend k starým rodičom a odohral pekné partie s týmito kartami s dedkom i pradedkom, hlavne sa však dobre spolu bavili. Milan, môj známy z Prievidze s FIDE ratingom okolo 1900 má dcéru Natáliu, ktorá je zatiaľ len mierne pokročilá.

Filip_pradedko

Ak by hral naplno, tak si spolu nezahrajú, ale pri tejto kreatívnej hre strávili takmer 3 hodiny a dobre sa nasmiali pri partii plnej zvratov. Ukazuje sa, že to má aj takýto sociálny rozmer, môže upevniť vzťahy v rodine a dokážu si proti sebe zahrať aj takí, ktorí by si inak ako rovný s rovným nezahrali. Super!

Mazag_v_zapale_hry

Na jednej škôlke ma oslovil staručký správca, ktorý tam všeličo montuje, že tie karty, čo dostala pani riaditeľka, potrebuje aj on, a rovno dve sady pre vnukov! To som teda od neho nečakal. A na druhý deň mi prišiel mail od jednej mamičky, ktorá mi písala, že jej syn Tomáš urobil v škole ako úlohu marketing k novým šachovým kartám, dokonca aj so sloganom: Teraz by ste už mohli poraziť Magnusa Carlsena!

Huncar_na_biblioteke

Spracoval to v angličtine, vyslúžil si pochvalu od pani učiteľky a medzi tým stihol naučiť aspoň základ – ako ťahajú figúrky – svojich spolužiakov.

Pripomínam, že nie je mojou ambíciou nájsť alternatívu ku klasickému šachu, ktorý máme všetci radi. Táto hra je len na odreagovanie, podobne ako sa dajú sem tam zahrať Bughousy. A napríklad pri karte „dron“, kedy môžete vašu figúrku dať na ľubovoľné voľné pole, využívajte aj vašu predstavivosť.

Elias_Bodis_ukazuje_kartu

Áno, je to aj o náhode, nepopieram, ale ak by ste boli aspoň napoly geniálni a dokázali si zapamätať poradie všetkých 48 kariet, tak ako ich postupne ťaháte z kopy, tak máte našliapnuté k víťazstvu, pretože toto netradičné zápolenie sa len tak rýchlo nikdy neskončí, obyčajne sa kopa kariet minie a ťahá sa z nej v tom istom poradí znova.

dedko_s_kartami

Stále nechápete, ako sa to vlastne hrá? Rozložíte si figúrky do základného postavenia  a pred každým ťahom si potiahnete kartu. Ak sa dá vykonať ťah, napríklad potiahnuť jazdcom, tak musíte poslúchnuť, ak sa nedá (napríklad jazdca nemáte), potiahnete v súlade so šachovými pravidlami.

Čaká na vás pohroma, zakliate centrum, dáma cvála na jazdcovi, Španielska dedina, ježko, orangutan, roláda a mnoho iných prekvapení. A čo má s nimi vlastne spoločné Šachuľko Matový? Je to žolík a teda zaslúžene veľmi silná karta. Nič zložité, je tam návod a za pár minút to pochopí každý.

leporelo_karty

Tak ako. Vyskúšate?

Pozrieť šachové karty v šachovom obchode e4e5.

Autor: Martin Hunčár, šachový tréner detí a mládeže

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *