Proti mladým hráčom je jednoduché hrať, čítam z nich ako z otvorenej knihy

Hrať šachy a nepoznať históriu hry samotnej je ako poznať abecedu ale nevedieť čítať. Už dnes sa však všetko môže zmeniť a za zmenou nebude stáť nikto iný, ako dlhoročný olympijský reprezentant Slovenska a šachový tréner, veľmajster Igor Štohl.

Prvých 15 minút prednášky bude venovaných špeciálnemu hosťovi, ktorý prišiel priamo z Arménska a vzdal poklonu priamo Železnému Tigranovi.

Veľmajster Igor Štohl:

DSC_7928

V sérií prednášok sa prenesiete celou históriou šachu a čo by mali byť jej významnejšie medzníky, ako samotní majstri sveta. Nebolo ich veľa, ale každý svojou tvorbou, prístupom k šachu ale aj k životu ako takému, prispel k vývoju tejto krásnej hry.

Vo štvrtok 30.10.2014, od 17:30 – 19:30, v Bratislavskej šachovej akadémii (Petržalka), sa prenesieme v čase a povieme si to najdôležitejšie o deviatom majstrovi sveta, Tigranovi PetrosianoviNezabudnite sa vopred prihlásiť mailom alebo telefonicky.

Registruj sa cez Facebook

Dôležité informácie:
Kedy: 
30.10.2014 (štvrtok) od 17:30 – 19:30 
Kde: DK Lúky Bratislava – Petržalka, Vigľašská 1
Prednášajúci: Veľmajster Igor Štohl
Téma: 9. Majster sveta Tigran Petrosian
Občerstvenie: ZADARMO
Vstupné: 5€/osoba
Prihláška: email: sachovaakademia@gmail.com , telefón 0903 793 013 (Michal Vrba)

Krátky životopis Tigran Vartanovič Petrosian:

Tigran Vartanovič Petrosian (* 17. jún 1929 Arménsko – † 13. august 1984 Moskva) bol sovietsky (arménsky) šachista, medzinárodný veľmajster od roku 1952, 9. majster sveta 1963 – 1969.
Pochádzal z chudobnej arménskej rodiny. Detstvo prežil v Tbilisi. Počas 2. svetovej vojny stratil oboch rodičov a živil sa rôznymi zamestnaniami. Krátko po vojne sa odsťahoval do Moskvy, kde žil až do konca života. Povolaním bol novinár.

Šach sa naučil hrať, keď mal 8 rokov. Prezývali ho „železný Tigran“, pretože hral výborne v obrane a bolo veľmi ťažké ho poraziť. Jeho prvé úspechy boli: víťazstvá na majstrovstvách Arménska 1945 – 1948 a v dorasteneckých majstrovstvách ZSSR 1946.

Petrosjan bol prívržencom pozičného šachu. Vyhýbal sa riziku a do útoku sa púšťal výnimočne. Bol vynikajúci obranca, prehrával veľmi málo. Napísal autobiografickú knihu, pôsobil, ako šachový publicista. Zaslúžil sa o obnovu vydávania šachového časopisu „64“, ktoré bolo zastavené počas 2. svetovej vojny.

Veľmajster Igor Štohl – O siedmom majstrovi sveta Vasilij Smyslovovi (5.6.2014), Viac prednášok nájdete v našom videoblogu

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *