Tréner, mám ešte šancu získať pohár?

Detská bratislavská liga 4.11. 2022 – 17.3.2023 má víťazov

Sedím pri počítači a snažím sa čo najskôr odštartovať turnaj. S vyplazeným jazykom prichádzajú poslední rodičia s dieťaťom, kontrolujem si, kto mi ešte chýba a do toho mi škemrú do tváre dvaja-traja najhorlivejší: „Tréner, mám ešte šancu získať pohár?“ Áno, pohár pre víťaza a ďalšie odmeny vrátane medailí, kníh a kamienkov lákajú. Radšej však priebežné poradie neprezrádzam, nech sa všetci snažia na maximum a bojuje sa až do konca.

Štyri piatkové večery, štyria rôzni víťazi – aj to svedčí o veľkej vyrovnanosti tejto ligy skutočných začiatočníkov (max. FIDE rating v štandarde 1000 bodov, pre deti narodené v roku 2007 a mladšie, vekový priemer je však v každom z turnajov okolo 8 rokov.

Celkovo sa zúčastnilo 25 hráčov, oveľa viac by ani nebolo možné z kapacitných dôvodov, najviac detí prišlo vo februárovom kole. Celkovým víťazom sa stala Simonka Kováčiková, ktorá podávala najvyrovnanejšie výkony, druhý skončil Martin Cibiri, pre ktorého to bol prelomový turnaj, doteraz totiž viac trénoval ako hral, tretí skončil Samuel Belovič, ktorý sa zapojil len do posledných dvoch turnajov a dokázal, že už niečo vie a to má tohto roku len 8 rokov.

Príjemným prekvapením bol aj výkon Matiáša Slamku, narodeného v roku 2016, v poslednom marcovom termíne zažiaril zatiaľ neznámy Luis Kandalaft. Tempo 15 minút/partiu umožnilo hráčom predsa len popremýšľať o čosi viac, než býva na niektorých turnajoch pre deti. Na druhej strane stihli vždy len 4 partie, ale získali cenné skúsenosti – iste si zobrali ponaučenie z nešťastných patov, aj z niekoľkých šustermatov. Pravidlá sa však dodržiavali, hralo sa pekne jednou rukou a fair play.

Výsledky

V Starej jedálni sa bude hrať v hlavnej sále 5. liga aj o rok, pri domácich zápasoch doprastaváckych račianskych družstiev bude mať Detská bratislavská liga znova zelenú. V týchto krásnych priestoroch je voľná už len jedna menšia miestnosť – už teraz ju vidím plnú – bude tam súťaž TOP 6 – najlepší z Detskej bratislavskej ligy budú hrať každý z každým 5 kôl. A niektorí z týchto detí, a to najmä pri našich zápasoch u súpera, už budú pravidelnejšie hrávať ligu s dospelákmi. Vidíme sa.

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *