Trénuj, hraj a strieľaj!

V hoteli Bivio sa 28.8. nielen varilo, ale aj drtili šachy. 16 talentovaných detí, z toho tri dievčatá si program naplno užili. Veľkou pomocou bola aj animátorka Ineska – menšie deti ju majú veľmi radi. Najmladší Riško Homza ani nechcel ísť domov, keď po neho prišla mamina. Deťom som zlepšoval náladu kamienkami – malými minerálmi, ktoré dostávali aj za prehru.

Aby sa nenudili a nevyrušovali, za odmenu mohli deti po odohratí partie, kým sme čakali na dohratie ostatných partií, vymyslieť nejakú šachovú hádanku. A teda – pochlapili sa, niektoré vydarené sme ukázali aj na veľkej tabuli a ostatní ju museli vyriešiť. Na konci som im ukázal moju pascu z otvorenia Viedenskej, do ktorej som nedávno lapil silného súpera.

Šachuľko deti bavil a napomínal, aby hrali pomalšie, Patrik Pat mal oslavu, jedna partia sa skončila patom. Pred obedom sme vybehli na kraj lesa, okrem hier sme strieľali aj z luku. Škoda len, že nie sú nejaké majstrovstvá sveta, kde by bol podobný dvojboj. Deti, čo trénujem, by patrili medzi favoritov 😊

No a v 5 kolovom turnaji (15 min/partiu +10 s/ťah) to bolo veľmi napínavé. Rozuzlenie prišlo až v poslednom kole. Ľuboš Halada, ako sa vraví, ušiel hrobárovi z lopaty, vyhral v kľúčovej partii nad Janovíčkom, títo dvaja získali prvé dve miesta, Ľuboš získal pohár s plným počtom bodov, gratulujeme!

Myslím si, že je to momentálne jeden z najviac podhodnotených slovenských hráčov podľa FIDE ratingu. No a záver bol nečakaný aj preto, lebo o tretie miesto sa delili Tobias Bartelt s Danielom Murárikom (obaja 3,5 boda s rovnakým bucholzom, pričom aj ich vzájomná partia skončila remízou).

Nasledoval Armagedon (jeden z hráčov má o minútu viac, ale musí vyhrať, ak partia skončí remízou, vyhráva ten druhý) a v ňom ukázal Tobias väčší prehľad za šachovnicou. Diplom sme však dali aj Danielovi. Najlepším dievčaťom sa stala Uliana Korchyna, najlepším do 8 rokov Richard Motyka.

Výsledky

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *