Turnaj pre najmenších má 25 víťazov

Šach je aj pre štvorročných!

25 malých šachistov sa práve zaregistrovalo do turnaja, pre väčšinu z nich je to nová skúsenosť – prvý turnaj v živote! A to tu ich mohlo byť aj oveľa viac. Niektorí z mojich škôlkarských kurzov neprišli, no priam z neba spadli iní, o ktorých som vôbec netušil. Chlapci i dievčatá narodení v roku 2017 a mladší sa ihneď v Starej jedálni aklimatizovali.

Piatkový turnaj (hralo sa 23.2. 2024) sa hral vo veľkej pohode, neprehrával žiadny ťah proti pravidlám, od začiatku sme sa snažili, aby si čo najviac nezrovnalostí vyriešili deti sami. No i tak mala rozhodcovská trojica Maslíková – Glodová – Hunčár plné ruky práce, a to najmä na posledných šachovniciach, kde sa diali doslova zázraky. V jednej partii sa kráľ hneď v otvorení nebojácne a dobrovoľne vydal na prechádzku do centra šachovnice a šikovne uhýbal šachom ako v prestrelke na divokom západe.

Ďalší huncút mal pre svojho pešiaka jasný plán. Z teba bude dáma! Pešiak sa predeiral v strednej hre nebojácne vpred obkolesený súperovými figúrkami a čuduj sa svete, súper sa iba prizeral, ako sa mu potmehúdsky zakráda až na poslednú radu. Misia splnená. Pešiaka však nechal nepremeneného na c8, novú dámu si však bez zaváhania postavil na c1! To už bolo veľa aj na mňa, musel som zasiahnuť a trošku oprášiť pravidlá. Mimochodom, šachové hodiny by ste tu hľadali márne.

Po 12 minútach sme výsledky partií odhadli, na tejto úrovni sme považovali za výhru až keď niekto vyhrával na materiál o 5 bodov, v mimoriadnych prípadoch stačili 4 body. Fungovalo to výborne, hodinky by ich iba stresovali a bolo by to na úkor kvality. Držali sa aj ocinkovia i maminky. Výhodu mali tí, čo tomu až tak nerozumeli, pretože skúsení rodičia-šachisti po premárnených príležitostiach svojich ratolestí trpeli, sme radi, že sa to obišlo bez infarktu 😊

Avšak na prvých doskách sa viac menej hrali naozaj pekné šachy, pochopiteľne úmerné ich veku. Veľkú pochvalu si zaslúži prvá pätica (som presvedčený, že o nich ešte budeme počuť), ktorá získala 4 body z piatich. Len vďaka tesnému lepšiemu bucholzu zvíťazil Eliáš Bodiš pred Arturom Petrovičom a Viktóriou Maslíkovou.

„Zemiaková“ medaila sa ušla inak výborne hrajúcemu Riškovi Homzovi (všetci štyria sa chystajú na Majstrovstvá SR mládeže do Tatralandie, kde budú reprezentovať Doprastav v najmladšej vekovej kategórii) a piate miesto získal prekvapivo brat slávnejšieho Tomáša Andrého – len štvorročný Jakubko André! Gratulujeme. Priam neuveriteľné, prehral len s víťazom a zaslúžene si odniesol pohár pre najmladšieho účastníka.

Chcel som však potešiť všetkých, medaily preto dostali úplne všetci do jedného, okrem toho sa zbierali kamienky aj za prehry a po viacerých výhrach zamieňali za väčšie. Pre mňa osobne má tento turnaj pre najmenších 25 víťazov – veď aby deti v tomto veku odohrali 5 partií za sebou v priebehu dvoch hodín (a to sa niektorí z nich zúčastnili ešte tesne predtým môjho 50 minútového tréningu) – klobúk dolu! Šach v Bratislave má o budúcnosť postarané.

Výsledky

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *