Umenie koncoviek

Prežijem zahájenie, v strednej hre na pravý hák odpovedám ľavým, vymenia sa figúry a keď opadne oblak dymu z pušiek, ostane bojisko s poslednými figúrami a pešiakmi.

Niekto si mávne rukou a povie, to už ustojím, veď najhoršie mám za sebou. Ale chcem také pozície iba ustáť? Nemôžem práve z minima vyťažiť maximum? Alebo v pozícii, ktorá je na prvý pohľad prehratá a súper už podpisuje partiár a zdvihnutým obočím mi dáva najavo, že kapitulácia by mi zachránila aspoň trochu cti. Nie je práve vtedy čas zasadiť rozhodujúci úder?

Manévrom, nad ktorým sa neskúsené oko nepozastaví, vydolovať z prehry remízu, alebo z remízy výhru? Nebolo by dobré v čase, keď sa láme chleba sebe odlomiť ten väčší kus?

Šachy už dávno nie sú iba hra či šport, šachy sú umenie. O to viac to platí práve v koncovkách. Veľmajster a slovenský reprezentant Tomáš Petrík vás pozýva na šachové sústredenie, ktoré nazval veľmi výstižne „Umenie koncoviek“.

V štyroch trojhodinových sústredeniach vám pootvorí viac dvere do sveta koncoviek. Prvá trojhodinovka bude venovaná základom, princípom a technike hry. V druhej trojhodinovke prezradí tajomstvá pešiakových, jazdcových a rovnakofarebných strelcov. Neobídeme ani koncovky rôznofarebných strelcov a dámske. No a na záver bude samostatná trojhodinovka venovaná najčastejším, vežovým koncovkám so záverečným mini testom.

Sústredenie je určené pre klubových hráčov výkonnosti do cca 2100 ELA. Termínovo sú štyri sústredenia (raz týždenne) rozdelené do trojhodinových blokov, pričom predposledný aprílový týždeň bude voľný z dôvodu Majstrovstiev Slovenska mládeže. Tým sme chceli vyjsť v ústrety práve aj žiakom, ktorí plánujú hrať MSRM a uvažujú ešte nad systematickým tréningom a doplnením si vedomostí z oblasti koncoviek.

Počet účastníkov sústredenia je limitovaná na osem študentov, aby bol zabezpečený čo najviac individuálny prístup.

Podrobnosti o sústredení:
9.4.2015 – Zásady a princípy koncoviek. Technika hry.
16.4.2015 – Pešiakové koncovky. Jazdcové koncovky. Koncovky rovnakofarebných strelcov.
30.4.2015 – Koncovky rôznofarebných strelcov. Dámske koncovky.
7.5.2015 – Vežové koncovky. Záverečný test.

Kurz je určený pre klubových hráčov výkonnosti do 2100 ELO.
Cena kurzu 59€

Vyučovacia hodina začína vždy o 17:00 a trvá do 20:00. Výučba prebieha v priestoroch BŠA – DK Lúky, Bratislava Petržalka. Aby sme vám zabezpečili individuálny prístup, maximálny počet účastníkov kurzu je 8.
V cene kurzu je započítané občerstvenie, zapožičanie šachového materiálu a diplom o absolvovaní kurzu.

Prihlášku môžete poslať na sachovaakademia@gmail.com

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *