V lese nad Račou na vás čaká poklad Avarov

Zunovali sa vám už prechádzky nad Račou a chceli by ste pri nich zažiť niečo dobrodružné? Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie a Mestská časť Bratislava-Rača pozývajú všetkých dobrodruhov na výlet! Podarí sa vám vyriešiť dve šachové hádanky, nájsť múdrosť vekov, rozlúštiť odkaz v hlaholike a nájsť poklad Avarov?

1. úloha – obtiažnosť ★ ☆ ☆

Ak sedíš na lavičke na Veľkej Bani (pár minút chodníkom z Červeného kríža nad Račou), možno zaujme tvoju pozornosť zvieratko na neobvyklom mieste. Prezradilo mi, že kúsok od neho je ukrytých v dutine stromu šesť jednoduchých šachových hádaniek. Šachuľko Matový sa podozrivo usmieva, žeby mal v tom prsty zase on? Ak to nájdete, odfotiť a vrátiť naspäť na to isté miesto pre ďalších riešiteľov a vylúštiť až doma.

2. úloha – obtiažnosť ★ ★ ☆

Pri prameni Himligárka neďaleko Červeného kríža (asfaltkou smerom na Biely kríž, po pravej strane cesty) veľké tajomstvo sa skrýva. Choď po prameni a keď narazíš na hríby, ktoré na jedenie vôbec nie sú, zaboč doprava. Tam kdesi neďaleko naďabíš na malé zvieratko, ktoré prezradilo, že tu nechali Slovania dôležitý odkaz v hlaholike, iste to nájdeš a doma rozlúštiš. Nie však na mieste, odfotiť a doma vo veľkom pokoji nad všetkým dumať a do spisovnej slovenčiny preložiť. Na mieste všetko vrátiť do pôvodného stavu, aby aj iní dobrodruhovia mali tú česť s písmami našich predkov sa oboznámiť.

3. úloha – obtiažnosť ★ ★ ☆

Odporúčam vrátiť sa na Červený kríž a odtiaľ ísť žltou značkou na Pánovu lúku. Tam sa zišlo 12 vysokých bratov. Zazreli odtiaľ hríb, ktorý však na jedenie nebol. Ak k nemu prídeš, zistíš, že je na tom mieste nad sebou takých oveľa viac. Len pokračuj ďalej tým smerom, nepochybuj a v jednom starom pni nájdeš krabičku s dôležitým odkazom. Ak si zazrel v blízkosti zvieratko ukryté pod hríbom, si už blízko. Z múdrosti vekov nasýť sa a papier v krabičke vráť na miesto, aby aj iní mohli povzniesť sa.

4. úloha – obtiažnosť ★ ☆ ☆

Z Pánovej lúky sa vyber po modrej značke. Pohojdaj sa na Malej Bani a potom už hybaj do práce. Neďaleko odtiaľ v dutinách stromu ukryl Šachuľko Matový papier, na ktorom je šesť ľahkých šachových hádaniek. Iste si poradíš, neďaleko rébusu bdie zvieratko. A ak by ti to bolo málo, iste ti pomôže informácia, že ak schádzaš z kopca smerom k miestu vzdialeného vraj 150 km, kde 9. novembra 1911 prechádzal génius Jára Cimrman pri svojej ceste z Viedne do Čiech, objavíš vraj v dutine stromu… Odfotiť a vrátiť naspäť pre ďalších dobrodruhov a až doma vyriešiť.

5. úloha – obtiažnosť ★ ★ ★

Z Malej Bane zbehnúť na asfaltku a zabočiť doprava. Potom už len vytrvalo kráčať a dúfať, že kdesi po ľavej strane nájdeš to čudo… Zo skaly sa na mňa díva kamenná tvár. Jediné hrozivé oko, škeria sa krivé ústa s odutými perami a tajomný výraz dotvára rozčapený nosisko. Nie si Račan a nevieš, kde to je? Pán Gúgl ti iste poradí, alebo aj fotky k tejto hre. Tam, kam kamenná tvár len v zime sotva dovidí, hľadaj poklad Avarov. Truhličku zakopali hneď pri strome. Druhé písmeno abecedy ich odvekých nepriateľov môže byť pre teba užitočnou nápovedou. A okrem toho – malá opička už stáročia stráži veľké bohatstvo. Malú truhličku treba otvoriť a ako z pokladom naložiť, dozvieš sa až keď ho objavíš. V žiadnom prípade truhličku nevykopávaj a všetko do pôvodného stavu vráť.

Vaše odpovede, dojmy a fotky posielajte autorovi tejto lesnej hry na huncar.martin@gmail.com
Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *