V znamení rekordov

Bratislavské šachové leto 1.-5.8. 2022

Z malého lokálneho turnaja sa v treťom ročníku sa stal najväčší letný bratislavský turnaj s medzinárodnou účasťou 85 hráčov z desiatich federácii v troch hlavných turnajoch (A,B a C).

Bonusom boli Majstrovstvá Bratislavského kraja v bleskovom šachu a dva turnaje, ktoré sa bežne len tak nehrávajú, ale práve oni vytvárajú uvoľnenú atmosféru Bratislavského šachového leta – Bughousy (holanďany) a tiež Šach 960 (Fischerov šach).

V turnaji A – Open Doprastav – hranom na 9 kôl v štandardnom šachu so zápočtom na FIDE (tempo 90 min/partiu +30 sek/ťah) prebiehal tuhý boj až do posledného kola. Favorit turnaja FM Alexey Kukelko z Ukrajiny síce neprehral, ale trikrát zremizoval a so 7,5 bodmi sa mu ušlo len druhé miesto.

Celkovým víťazom sa stal výborne hrajúci Petr Kapusta z ČR, ktorý vyhral veľmi tesne len o pomocné hodnotenie.  Tretie miesto sa ušlo Ondrejovi Vadilovi zo Slovana a so 4. miestom môže byť veľmi spokojný aj Doprastavák Michal Hricovíni. Z mladých podal famózny výkon Simon Matejka, ktorý dostal divokú kartu a nielenže nesklamal, ale umiestnil sa v prvej polovici (získal až 135 bodov do svojho ratingu!).

Veľmi príjemne prekvapili aj ďalší mladí – Ján Lakota, Lucia Tomčániová a Richard Pisarčík, najmä však Áron Pongó, ktorý získal aj cenu pre najlepšie umiestneného hráča s ratingom do 1800 bodov.

V B turnaji – Račiansky cup – sa nám osvedčil systém, kedy hrali vylosované dvojice dvojkolo (40 min/partiu + 30 sek/ťah), pričom si po krátkej prestávke len vymenili kamene. Systémom štart cieľ zvíťazil Poliak Tomasz Kinas, ktorý získal 12 bodov zo 14-tich partií.

Zaujímavé súboje sa odohrávali do posledných minút medzi chlapcami do 10 rokov, ktorí súťažili o pohár pre najlepšieho v ich kategórii. V poslednom kole dostali favoritov, ale bojovali ako levy, všetci traja bodovali a tak sa usmialo šťastie pre Olivera Kováčika z Islandu, ktorý s 9,5 bodmi predstihol druhého Benedikta Pitela z Anglicka len o pomocné hodnotenie.

Tretí do 10 rokov (celkovo štvrtý) skončil vďaka výbornej druhej polovici turnaja Martin Srnák z Doprastavu. Ďalších 8 hráčov si splnilo svoj sen – od prvého septembra im nabehne ich prvý FIDE rating v štandardnom šachu. Najlepším dievčaťom do 10 rokov bola Maďarka Kata Sara Vasenzsky.

V C turnaji – Bivio cup – to bolo napínavé až do posledného kola. Aj tam sa hralo na 14 kôl (25 min/partiu, bez FIDE), zúčastnili sa ho prevažne začiatočníci a menšie deti. Len o pomocné hodnotenie vyhral Viktor Goga z Bratislavy (11 bodov) a pohár tak tesne unikol druhému Danielovi Murárikovi z Doprastavu.

Tretí skončil Ján Řeháček z ČR a štvrtý Constantine Pearson, ktorý na turnaj docestoval s rodinou až z Ameriky! Pre deti z C-ka, ktorý bol zároveň denným táborom, je to však aj o zábave.  Strieľalo sa z luku, hralo sa mestečko Palermo a všeličo iné, všetci si užili zmrzlinku.

E turnaj v kuloároch šachisti nazvali aj neoficiálnymi majstrovstvami Slovenska v Bughouse. Rekordných 15 dvojíc, ktorí si to rozdali v priateľskej atmosfére na 7 dvojkôl s tempom 3+0. Víťazná dvojica FM Marek Karas a Ondrej Vadila (Kadila) tesne predstihla dvojicu Šimon Šalgovič a Daniel Compel (Postavím Impérium). Tretí skončili s odstupom Vlado Bochnička s Martinom Šándorom (Moje Mystérium).

Rekordný počet sme zaznamenali aj v šachu 960 (tzv. Fischerov šach), kde sa stretlo 32 hráčov. Losovali sa nielen dvojice, ale pred každým kolom aj rozostavenie figúrok na prvom rade. Tempo 5 min/partiu +3 sek/ťah umožnilo sa aj zamyslieť, a veru bolo nad čím, pretože podobné pozície v bežnom šachu len tak nezažijete.

Skúsenosť to však bola parádna, tréning na kreativitu ako vyšitý. Vyhral FM Marek Karas (8 z 9 partií pred Vladom Bochničkom a Dušanom Schwarzom.

Záverečnou bodkou tohto podujatia bol piatočný turnaj „D“ blitz na FIDE (tempo 3+2). Zároveň to boli majstrovstvá Bratislavského kraja v zrýchlenom šachu. 11,5 boda z 13 partií získal FM Dušan Schwarz, druhý skončil tesne za ním FM Alexey Kukelko a tretí Ondrej Vadila.

V rámci Bratislavského kraja získal prvé miesto Dušan Schwarz, druhý Ondrej Vadila, tretí Daniel Chlpek, štvrtý David Gzib a piaty Martin Srnák. Tento sedemročný Račan bol určite najväčším prekvapením tohto blitz turnaja, kedy suverénne porážal aj oveľa starších protivníkov.

Ďakujeme MČ Rači sa spoluprácu, Nemecký kultúrny dom je totiž v horúčavách, aké panovali v Bratislave, jedinečnou budovou, ktorá vďaka hrubým múrom poskytuje príjemnú teplotu. V Biviu nám výborne varili a viacerí účastníci tam boli aj ubytovaní. Deťom sa perfektne venovali Jonatan Pavelka so Saškou Strelbitskou. Vidíme sa o rok, ďalší ročník bude od 31.7. do 4.8. 2023.