Z obývačky na pódium

Prvý tábor som robil pred dvoma rokmi vo svojej obývačke pre 9 detí, minulý rok v Rači v obecnej záhrade už pre 19-tich a tento rok sa ho zúčastnilo 36 šachových nadšencov! Nebolo to len o šachu, ale aj o rôznych poobedných aktivitách a hrách, s ktorými mi pomáhali Saška Strelbitská, Jonatan Pavelka a Áron Pongó. Nesmieme tiež zabudnúť na troch zabávačov, bez ktorých by to nebolo ono: Šachuľko Matový, ktorý hral s deťmi aj simultánky, Patrik Pat sa tešil s mnohých patov a Jožko Šprtovský zase útočil s kráľom od začiatku partie…

Deti v prírode každý deň objavovali v divokých karpatských lesoch Šachovník – strom, na ktorom sa urodili šachové figúrky. Dostali indície a ozlomkrky v štyroch tímoch sa pustili do hľadania. Zábava to bola veru poriadna – nájsť dva manželské páry na strome, štyroch poľovníkov, ktorí mierili na líšku, vežovník, pešiakovník…

Každý deň okrem piatku sa deti zdokonaľovali v lukostreľbe, pohár získal Daniel Stuška. Vo veľkých horúčavách výborne padla aj zmrzlinka s ľadovou drťou, výborne nám varili v Biviu. V tréningoch sme sa prestriedali – opakovali si matovanie, učili sme pešiakové koncovky, riešili jednoduché taktiky, Martin Hunčár analyzoval partie – ukázal im, ako porazil majstra sveta v šachu do 8 rokov. Deti boli veľmi bystré a šach ich bavil, nemali sme žiadne problémy, škoda len, že pár dedí nemohlo turnaj začať alebo dokončiť kvôli chorobe, to je snáď jediné mínus celotýždňového podujatia.

Deti boli rozdelené do dvoch skupín – Turnaj Strelec „A“ sa hral v samostatnej miestnosti a doplnili sme ho o dvoch dôchodcov, ktorí si chceli s nami zahrať. Vyhral Oliver Kudela, druhý Áron Pongó sa zapojil kvôli absencií chorých detí, ktoré mali pôvodne štartovať , tretí skončil Lukáš Janovíček.

V turnaji Strelec „B“ bola bitka o prvé miesto do posledného kola. Víťazom sa stal Daniel Murárik pred výborne hrajúcim Martinom Mordavským a Simonou Kováčikovou. Výborne hral aj štvrtý Nikolaev Kuzma, piatemu Martinovi Cibirimu sa ušiel pohár po sčítaní bodov za šach aj luk za najlepšieho šacholukostrelca.

V posledný deň sme si zahrali aj Blitz turnaj na FIDE, jediný turnaj, kde som nastúpil aj ja. Prehrou v poslednom kole som klesol až na tretie miesto, druhý skončil Áron Pongó, vyhral Rakúšan Julian Soelkner, ktorý prišiel na turnaj len ako hosť.

V poslednom kole som si všimol, ako Šimon Kováč úmyselne daroval remízu najmladšiemu účastníkovi Nathanovi Šipošovi a urobil mu tak radosť. Šibalský úsmev Šimona bol peknou bodkou za turnajom.

Deti si budúce leto nevedia predstaviť bez tohto tábora, spokojní boli aj rodičia. Toto nám napísala jedna mamina: „Ďakujem za týždeň plný zážitkov, šachu, aj športu, Martin má na čo spomínať a je navnadený na ďalšie turnaje. Obdivujem, že sa takto venujete deťom.“

Už sa teším na budúci rok. Ak bude tento trend pokračovať, len tak tak sa pomestíme do Nemeckého kultúrneho domu! Prípravy sa začínajú, idem hľadať animátorov-trénerov, lebo tých nenájdem len tak na strome.

Výsledky turnajov

Turnaj A
Turnaj B
Turnaj C

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *