Začala sa Future champions liga

22.10. 2023 sme odštartovali prvým dvojkolom Future champions ligu. Oproti minulému roku – je hneď od začiatku vypredané – kapacita Starej jedálne je zaplnená do posledného miesta – pár voľných miest je tu snáď ešte pre divákov, ale aj to by chcelo asi tribúnu, keďže 92 hráčov sprevádzajú aj zvedaví rodičia.

Pár z nich je však súčasťou ligy, namiesto kávičkovania a prešľapávania na mieste sa rozhodli zmerať si sily s mladšou generáciou. Prvé kolo odštartovalo a to je ešte pár šikovných detí na Majstrovstvách sveta v Egypte. Pre tieto prípady a neočakávané choroby sú pravidlá nastavené tak, že pri prvých dvoch neúčastiach (teda celkovo 4 kolách zo 16 – tich) majú hráči remízy a môžu tak napriek neúčasti zabojovať prípadne aj o medaily.

Účastníci môžu odohrať za sezónu až 16 partií v štandardnom šachu, čo neponúka žiadna iná slovenská liga a stačí im na to 8 stretnutí. Hrá sa o niečo rýchlejším tempom než v oficiálnych súťažiach, ale pre hráčov s maximálnym ratingom do 1799 to stačí, pre mnohých je aj toto výrazné spomalenie hry oproti mnohým rapidom, ktoré už absolvovali.

Minulý ročník vyhral Tomáš André, dnes novopečený majster Európy v zrýchlejnom šachu rapide i blitze do 8 rokov. Hneď po odohratí je tu k dispozícii v prípade záujmu aj tréner(ka) na zanalyzovanie partií. Na prvom dvojkole sa výborne zhostila úlohy Veronika Maslíková.

Ak vás zaujímajú propozície, aby ste vedeli termíny ďalších kôl a mohli sa prípadne naživo pozrieť na budúce „hviezdy“ ,ste vítaní, podrobnosti nájdete tu: https://chess.sk/files/turnaje/1_Future_champions_liga_2023_2024.pdf a na tomto linku nájdete prihlásených i výsledky (na hornej lište sa preklikajte medzi hlavným „A“ turnajom, ktorý ide na zápočet FIDE a „B“ turnajom, tzv. farmou https://chess-results.com/tnr819442.aspx?lan=4

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *