Začala sa Future champions liga

Odštartované! 9.10. 2022 začal prvý ročník Future champions ligy. Pokračovať bude ešte 7 krát, hrá sa vždy v nedeľu od 16:30. Všetko v krásnych priestoroch Starej jedálne, Pekná cesta 3020, Bratislava.

Hráči sú rozdelení do dvoch kategórií: „A“ FCL – do max. FIDE ratingu 1799 v štandard šachu bez obmedzenia veku so zápočtom na FIDE štandard. Aktualizácia ratingov vždy na konci mesiaca, rovnako ako v ligách. V prípade, že hráč v niektorom mesiaci prekročí rating 1799, v ďalších mesiacoch už nemôže nastúpiť. Hráči s ratingom do 1100 sa môžu rozhodnúť po zhode s organizátorom, či nastúpia v „A“ alebo „B“.

„B“ Farma je pre neregistrovaných hráčov bez obmedzenia veku alebo registrovaných do ratingu 1099. Hráč z Farmy môže po konzultácii s organizátorom dostať divokú kartu (aj trvalú) a hrať „A“ aj v priebehu sezóny. Hrá sa na 8 dvojkôl švajčiarskym systémom tempom 30min/partiu + 30 sek/ťah pre každého z hráčov. Každú nedeľu absolvujú hráči dvojkolo s tým istým hráčom bielymi a čiernymi kameňmi, teda celkovo odohrajú 16 partií. Hráč, ktorý nepríde, dostáva na dvojkolo, v ktorom chýba tri remízy pri prvých troch absenciách, potom už pri neúčasti len prehry.

Doposiaľ sa prihlásilo takmer 60 hráčov, sú posledné voľné miesta. Ak účasť zvažujete, tak sa určite zapojte pred najbližším dvojkolom. Máme tu vášnivých „amatérov“, ale aj budúcich „profíkov“ – slovenské talenty, ktoré ašpirujú na to, aby sme o nich v budúcnosti počuli. Pokiaľ sa pozrieme na oficiálne rebríčky FIDE, tak účastníci Future champions ligy Martin Srnák a Simon Matejka patria vo svojich kategóriach (do 7 a 10 rokov) do prvej stovky svetového rebríčka, Tomáš André je medzi sedemročnými dokonca v prvej desiatke!

Prvé dvojkolo hral aj absolvent Majstrovstiev sveta mládeže Richard Pisarčík, aktuálny majster Slovenska v kategórii do 10 rokov. Toto podujatie je v neposlednom rade výbornou prípravou na 4. a 5. Bratislavskú ligu, nechce byť žiadnou náhradou, ale doplnkom a prípravou na majstrovské zápasy. Prečo by deti, pre ktorých je šach vášeň, mali hrať od októbra do mája tak málo partií v štandardnom šachu? Pokiaľ nedosahujú úrovne 3. a 4. ligy, tých možností nie je zas až tak veľa. Aj preto je tu Future champions liga. Je tu aj príležitosť analyzovať po partiách s niekým skúsenejším (FM Alexey Kukelko im bol naposledy k dispozícii).

Priebežné výsledky

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Tento záznam bol publikovaný v Turnaje . Uložiť odkaz do záložiek.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *