5 vecí, na ktoré som musel prísť sám

Starší ľudia hovoria, že neľutujú veci v živote ktoré spravili, ale tie, ktoré nespravili.

Stalo sa to už každému. Kopne vás múza, dostaneme skvelý nápad z ktorého sme nadšený a…a nič. Život ide ďalej, na malé nápady zabudneme rýchlo. Na väčšie, ktorým hovoríme sny, na tie väčšinou nikdy nie je ten správny čas. Odkladáme, odkladáme, a život beží. A je jedno, či hovoríme o súkromnom či pracovnom živote.

Rád by som sa s vami podelil o 5 skúseností, ktoré ma v škole nenaučili. Naučil som sa ich za posledné dva roky (viac v blogu „Rok potom„), po opustení zabehaných koľají života. Budem vďačný za zdieľanie vašich skúsenosti, ktorými ste vybočili z radu každodennosti a možno zmenili aj ten váš život.

1. Majte víziu, cieľ

Cesta vzniká chodením.

Predstavte si, že vlastníte tú najluxusnejšiu jachtu na svete. Nalodíte sa s celou posádkou a kapitán sa spýta: „Kam to bude?“. Pokiaľ nepoznáte kam plávate, všetko ostatné je úplne zbytočné.

Vaša vízia môže byť zložená z menších či malých cieľov, ku ktorým častokrát ani nedoplávate. Po ceste zistíte, že sú oveľa zaujímavejšie zastávky ako tie, ktoré ste si na začiatku naplánovali.
Pokiaľ však budete vedieť, kam chcete doplávať, nikto vám nemôže zobrať vietor z plachiet. Vždy nájdete tú správnu cestu.

2. Verte sami sebe

Vták sediaci na konári sa nikdy neobáva, že sa pod ním môže konár zlomiť. Neverí konáru, ale svojim vlastným krídlam.

Nepočúvajte ľudí ktorí hovoria, že sa niečo nedá. Poznám takých kopy. Nedá sa toto, nedá sa tamto…Keď im poviete o vašich plánoch, iba neveriacky krútia hlavou.

Čo je ale najdôležitejšie, v prvom rade musíte veriť sami sebe. Veriť, že čokoľvek si zaumienite, tak sa to dá. Možno nenájdete návod na instagrame alebo youtube a možno vám aj veľa kamarátov poradí, ako by to spravili oni. Nebojte sa vydať novou, vašou cestou. Veď o tom je predsa každé dobrodružstvo.

3. Prvý krok

Robiť chyby je vždy lepšie, ako čakať na dokonalú príležitosť.

Počuli ste asi už mnoho ľudí hovoriť, prvý krok je ten najťažší. A zároveň aj ten najdôležitejši. Nechcem sa preto zbytočne opakovať, iba jednoducho potvrdím, je to tak.

Ak ste sa práve nalodili, posádka nachystaná a kompas nastavený, jediné, čo musíte spraviť, je zaveliť „Vyrážame!“ Tento povel, tento prvý krok za vás naozaj neurobí nikto. Nech je cesta pred vami úplne zahalená a mali by ste vstúpiť do vôd, v ktorých ešte nikto neplával, nezľaknite sa.

Ak veríte svojej vízii, odrazte sa od brehu, aj keby to bolo to najťažšie, čo ste doteraz v živote spravili. Tie ozajstné prekážky ešte len prídu.

4. Strata

Ľudia majú dvakrát väčší strach zo straty, ako z možnosti niečo získať.

Tento psychologický poznatok sa využíva všade okolo nás, núti nás robiť veci, ktoré vlastne ani nechceme. To už sme v inej kapitole.

Platí to ako v šachu, tak aj v živote. Aby sme niečo získali, musíme sa niečoho vzdať. Nebojte sa vzdať vecí, o ktoré ste usilovali hoc aj roky. Zvlášť, ak ste zistili, že cesta k vašim snom cez ne nevedie.

Je veľmi ťažké vzdať sa niečoho, o čo ste krvopotne usilovali dlhý čas. Čím skôr to ale spravíte, tým skôr dáte vašej lodi šancu nájsť novú, možno tú správnu cestu.

5. Yes man

Problém a príležitosť sú dve strany tej istej mince.

Komédia z roku 2008 v hlavnej úlohe s Jimom Carreym, Yes man . Nejde o môjho obľúbeného herca a film bol viac ako pritiahnutý za vlasy, no myšlienka filmu je geniálna. Jim sa prihlásil na kurz sebarozvoja, po ktorom mal pri ponuke čohokoľvek, čo mu príde do cesty, povedať súhlasné áno. Život sa mu tak v priebehu jedného dňa obrátil o 180 stupňov a zažil množstvo absurdných a nepredvídateľných situácií.

Inšpirácia? Ak už ste sa rozhodli plávať v neprebádaných vodách a do cesty prídu nepredvídateľné situácie, ktoré by ste štandardne zamietli alebo sa im snažili vyhnúť, presne v týchto chvíľach si spomeniem na Jima a hovorím YES (ÁNO).

V motivačných knižkách sa to odborne nazýva „vyjsť z komfortnej zóny“. Garantujem vám, čím viac ÁNO poviete, tým viac dverí, o ktorých sa človeku ani neprisnilo, sa otvorí.

Doslov

Pravidlá by sme mali porušovať vtedy, keď ich poznáme.

Tak ako šach nie je čierno-biely, tak veci v živote nebývajú iba správne a nesprávne. Ľudia nachádzajú šťastie v rôznom veku v rôznych veciach. Z chýb by sme sa mali poučiť, to dobré naopak posilovať. Ľahko sa o tom píše, ťažšie už spraví. Držím vám palce, aby sa tá vaša loď plavila vždy smerom, ktorý vám bude prinášať radosť a šťastie.

Autor: Michal Vrba
Zakladateľ Bratislavskej šachovej akadémie, Šachového obchodu, Športových táborov pre deti a projektov, ktoré sú ešte v utajení.

2 komentáre: “5 vecí, na ktoré som musel prísť sám

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *