Kritické okienko – Ako (ne)hrať „suché“ pozície

Často sa po partii rozčúlený hráč začne sťažovať  a emotívne tvrdiť: „Veď to bolo remízové!“. Keby som nespravil tú  hlúpu  chybu, tak bola by to jasná remíza!” Niečo podobné odznelo asi u každého šachistu  minimálne potichu vo vlastnej hlave. Ale keď sa pozrieme na partiu v kľude, tak prídeme na to že pozícia hoci aj bola  vyrovnaná, ale ku remíze bolo ešte veľmi ďaleko, pozícia skrývala veľa možnosti, ktoré  sme podcenili, alebo dokonca vôbec nevideli.

„Veď to bolo remízové!“

Takéto pozície sú ešte často nazývané ‚suché‘. Taký pocit spôsobujú pozície s približne rovnakými pešiakovými štruktúrami, nízkym počtom figúr na šachovnici, a ‘neobsahujú ‚nijaké‘ nerovnosti a nerovnováhy. Keď si prehrávame partie super veľmajstrov, ktoré sa skončili remízovou, a zdá sa že hmm „nothing special„, aj ja by som asi takto zvládol zahrať.

Ale v skutočnosti, tie pozície vôbec nie sú až tak jednoduché. Tento jav často sa vyskytuje v partiách hráčov s výrazným elovým rozdielom, kedy slabší hráč je spokojný s remízou, a snaží sa dosiahnuť želaný výsledok, využívajúc nesprávne bielu farbu.

Čo znamená cielená výmena a redukcia všetkých potenciálnych zdrojov v pozícii, kde vzniká bežný problém v hodnotení pozícii, ktoré sú témou tohto článku. Na druhej strane, stáva sa aj opačné- silnejší hráč skúša silou-mocou na výhru… Tak, pozrieme sa, čo sa môže stať v praxi.

GM Ján Plachetka – GM David Navara 0-1

GM Benjamin Gledura – IM Cyril Ponížil 1/2

Milan Michalička – IM Tamás Petényi 1-0

 

Záver

Každý šachista má svoj unikátny štýl, pochopenie a víziu šachu. Každý chce využiť  svoje silné stránky v pozíciách, ktoré najviac imponujú jeho štýlu. Ale zložitosť  šachu nikomu nedovoľuje úplne sa vyhnúť nejakému typu pozícií.

Kľudné pozície sú v šachu prirodzené. Vyskytujú sa v každom otvorení, sú bežné a často si hráč nevšimne, že práve takéto logické jednoduché pozície sú preňho veľmi komplikované. Také pozície testujú úroveň pochopenia šachu v celku, obyčajne nejde o prepočet alebo intuíciu.

Skúsenosť často odohráva veľmi dôležitú úlohu alebo iba obyčajné znalosti typických plánov. Vo vyrovnaných logických pozíciách hlavný princíp uvažovania nad rozhodnutiami  dáva práve prirodzená šachu logika: vývin, silné-slabé figúry, pešiaková štruktúra- faktory, čo platia pre každé obyčajné hodnotenie pozície, hoci je očividne, že poradie ‚podstatnosti‘ činiteľov, ako vždy, závisí od presných komponentov pozície.

O autorovi

Martin Nayhebaver začal hrať šach vo veku 5,5 rokov. Momentálne je medzinárodný majster. Majster Slovenska v kategóriách CH10,CH14,CH18 Majster Slovenska v súťaži družstiev 2014/2015, 2015/2016 Vicemajster Maďarska v súťaži družstiev 2016/2017. Je študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v odbore Geografia. Okrem šachu rád hra futbal, stolný tenis, číta knihy. Mimo šachu, štúdia a športu, veľkým záujmom sú jazyky. Zatiaľ plynulo ovláda 6 jazykov. Zaoberá sa históriou, a etymológiou národov. Šach ho vždy lákal svojou zložitosťou a pocitom napätia skutočnej šachovej partie.

 

Mohlo by vás tiež zaujímať


Facebookgoogle_plusyoutubeinstagram

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *