Ako sa trénuje v Žiline

Cieľom Bratislavskej šachovej akadémie je prepájanie a vymieňanie si skúseností šachových trénerov. Jedna vec sú rôzne školenia, semináre či prednášky. Rád však idem až priamo na koreň veci a ako sa hovorí, jedenkrát vidieť znamená častokrát viac ako 100krát počuť. Navštívil som preto priamo šachový krúžok v CVČ Žilina, ktorý už dlhé roky vedie Darina Vaneková.

Aj v týchto priestoroch začínal slovenský veľmajster a súčasná slovenská jednotka, Jerguš Pecháč.

Hneď pri vstupe ma upútali veľmi pekné fotky, tabuľky, prehľady či rôzne informácie na nástenkách a baneroch o šachu. Človek sa tak hneď naladí na vlnu šachu ešte pred samotným vstupom do hracej sály.

To, že to so šachom myslia v Žiline vážne, hovorí aj ich aktuálna účasť v najvyššej šachovej súťaže, Extralige. Veľmi ma však zaujal samotný proces tréningu. Deti sú v rôznych skupinkách od najmenších detí až po starších mládežníkov. Súbežne pracujú s rôznymi trénermi, ktorí sú častokrát bývalí odchovanci práve samotného CVČ.

Vinukajúca je taktiež dostupnosť CVČ pre deti, ktoré je otvorené prakticky každý deň a tak si deti môžu prísť do klubu zahrať partiu aj mimo ich tréningových hodín. Jednoducho Darnine Vanekovej sa podarilo vytvoriť podnetné a bezpečné prostredie, v ktorom chcú deti tráviť svoj čas. A to je z môjho pohľadu práve pre tých najmenších to najdôležitejšie.

Držím palce Darinke Vanekovej do ďalšej práce s deťmi a možno aj ďalšieho veľmajstra zo Žiliny.

Fotoalbum

Autor: Michal Vrba, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *