Chess minigames and Gospel

Mám rád tvorivosť a sem-tam zmeniť vychodené koľaje. Aj preto som sa podujal oživiť tradičné rapidy netradičným formátom Chessminigames and Gospel. Celkom iste svetová rarita. Každé kolo malo svoje špecifiká – napr. 1. kolo sa hralo tak, že kto dá prvý šach, partiu vyhral. Druhé a tretie kolo sa hralo s maketami šachových kariet, ktoré práve vyrábam.

Bola to poriadna haluz a zároveň test, či všetko funguje. Predpremiéra dopadla úspešne, deťom sa veľmi páčilo a to je hlavné. Pri každom ťahu ťaháte karty z kopy a pokiaľ sa dá, musíte poslúchnuť čo vám prikazuje karta (ak sa nedá, hráte ťah podľa pravidiel FIDE). Karty „Oh no, my Qeen!“alebo „Sacrifice the rook!“ sú na šľak trafenie, pretože musíte obetovať svoju vzácnu figúrku, aj keď sa to nehodí. Je tam aj karta s názvom „Dron“, ale počkajte si na originály a potom si to môžete vyskúšať aj vy.

Ešte prezradím, že žolíkom je Šachuľko Matový, vtedy môžete potiahnuť dokonca dvakrát za sebou. Ale pozor, v týchto partiách sa neoplatí nikdy vzdať, má zmysel bojovať až do posledného dychu. Môžete byť totiž pod neodvratným matovým útokom, ale ak si vytiahnete „The best exchange“ tak si miesto s vaším kamošom vymeníte a zrazu stojíte na výhru vy! Aby ste mali predstavu, tu je ukážková minúta z turnaja: https://www.instagram.com/p/C5E0D97q_k3/

  1. kolo prebiehalo podľa pravidiel reveal chess https://www.youtube.com/watch?v=tc54_HQY9D8 s našou úpravou, že sa figúrky nesmú rozostaviť ani na štvrtej a piatej rade. Uprostred šachovnice sme spravili nepriehľadnú bariéru z krabíc od šachových hodín a na svoje prvé tri rady si každý z hráčov postavil svoje figúrky ľubovoľne podľa svojho gusta, akurát pešiak nemohol stáť v prvom rade. Po odstránení bariéry sa už hralo podľa šachových pravidiel.
  2. kolo malo názov Christmas chess, rozšírenejší názov pre túto šachovú parahru je však King of the Hill. https://www.youtube.com/watch?v=gMAFyOAJbtg V tejto partii môžete zvíťaziť nielen tak, že súpera zmatujete, ale vyhrá aj ten, koho kráľ ako prvý obsadí centrálne polia e4, e5, d4 a d5. Nevídané kreatívne obete vás môžu veľmi ľahko priblížiť k víťazstvu.
  3. kolo sa hralo podľa pravidiel Chess with coin. Na e4 sme položili mincu, ktorá kopírovala ťah bieleho. Ak teda hráč potiahol pešiakom na e4, minca putovala na e6. Minca mohla ísť len na prázdne pole, prípadne mohla vyhodiť súperovu figúrku, ak na tom poli, kde pristála, nejaká stála. Avšak nemohla vyhodiť vlastnú a nemohla skončiť mimo šachovnice. Celkom vtipné, či?

Cez obednú prestávku nás prišla zabaviť Aneta Horňáková, semifinalista zo Superstar spred piatich rokov. https://www.youtube.com/watch?v=sNq0pebq67M Takéto výnimočné speváčky na šachových podujatiach nebývajú a ako som avizoval vopred, keďže sme pred Veľkou nocou, spieval sa Gospel. Emka si s Anetkou aj zatancovali, Simonka Kováčiková nám okrem tanca predviedla, že aj ona vie krásne spievať, určite lepšie než Šachuľko so svojím Šéfkom. Ten na Anetku nadviazal a hovoril o blundroch, ktoré sa nám sa stanú aj mimo šachovnice a ako sa s nimi vysporiadať.

Potom už nasledovala druhá časť turnaja a demokracia v praxi. Prítomní hlasovali, podľa akých pravidiel budeme hrať zvyšné kolá. Fantázia. Len aby si na to nezvykli. 7. kolo sa hralo tak, že v „B“ turnaji zvíťazí ten, kto dá súperovi ako prvý dva šachy, v „A“ ku bolo na výhru treba dať súperovi aspoň tri šachy. K tejto úprave sme museli pristúpiť, pretože pri prvom šachu má obrovskú výhodu biely a teda tí, čo by boli nalosovaní ako čierni, by mali veľký handicap. V 8. kole sme hrali znova Reveal chess. V 9. kole opäť King of the Hill a posledné desiate kolo – čuduj sa svete – normálny šach v rapidovom tempe.

Trošku som sa bál, či po takomto dni, keď sa ešte v prestávkach drtili Bughousy, deti nezabudnú klasické pravidlá. Ak máte otázku, či vôbec má zmysel strácať čas takýmito šachmi, mám pre vás dva argumenty: Prvý je ten, že podobné turnaje buď neexistujú, alebo sa takto hrá len veľmi výnimočne a je to vítané spestrenie, zábava, ktorá k šachu patrí. Veď ak to mládež bude baviť, tak si tú vášeň prenesú aj do bežných partií. A po druhé – takéto parašachy zlepšujú tvorivosť a predstavivosť, ktorá je pre každého hráča priam nevyhnutnosťou. Okrem toho, po ôsmych hodín premýšľania sa aspoň trošku šachovo posunúť museli.

Veľká pochvala patrí najmenším, celý čas si to užívali a hrali by aj po oficiálnom skončení, to je na ich vek priam neuveriteľné  – v A turnaji so cťou bojoval Matiáš Slamka (nar. v r. 2016), v B turnaji Peter Pilling (nar. v r. 2018), Ľubomír Švorca (nar. v r. 2017) a Richard Homza (nar. v r. 2017) s bratom Matúšom (nar. v r.2016) a Eliáš Bodiš (nar. v roku 2017, skončil dokonca tretí!). Jeho ocko pomáhal Patrikovi Patovi, ktorý sa kvalifikoval do „B“ka, keďže sme boli do nepáru. A tri krát remizoval, takže veľká spokojnosť.

10 kolový turnaj sa hral tempom 10 min/partiu + 2 sek/ťah v dvoch skupinách, celkovo prišlo 28 hráčov.  „B“ turnaj vyhral s prehľadom Pal Pilling z Maďarska (9 bodov), druhý skončil Michal Legeň. V hlavnom „A“ turnaji triumfoval len vďaka lepšiemu vzájomnému zápasu Oliver Kováčik pred Ľubošom Haladom (obaja 8,5 bodu). Tretí skončil Dominik Hitka (7,5), štvrtý Martin Vávra (6,5)a piaty Lukáš Janovíček (6). Simonka Kováčiková sa v „A“ ku medzi chlapcami nestratila, skončila šiesta so ziskom 5 bodov. Ocenenie dostala aj Emka Janovíčková, ktorá zase zvádzala tuhé boje s chlapcami v „B“ ku.

Kompletné výsledky

Autor: Martin Hunčár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *