Denné šachové sústredenie v januári

Netušil som presne, ako to „vypáli“ a či sa vlastne v termíne, keď sú skoro všetci bratislavčania odcestovaní, niekto prihlási. Nakoniec sedem statočných detí vytvorilo v mojej obývačke jedinečnú atmosféru v čase 2.1. – 4.1.2019, ich hlad po šachu ma príjemne prekvapil, nečakal som, že toľko hodín pri ňom vydržia.

Ale užili sme si i sneh a dvakrát streľbu z luku. Turnaj (15 minút na partiu pre každého) vyhral Fedor, spolu s bratom Filipom patrili k najsilnejším, veľmi príjemne ma však prekvapil ešte len druhák Sebastián.

Odmeny (kamienky a polodrahokamy) som však štedro rozdával všetkým, veď si za snahu zaslúžili. Len pre vašu predstavu, čo sa na takom sústredení deje – riešili sme taktické úlohy, vysvetľoval som im základy stratégie a rozoberali dve známe partie veľmajstrov.

Učili sme sa zapisovať ťahy, formou hry na šachového biznismena sme sa učili hodnotu figúrok, okrem pravidiel sme objasňovali termíny ako absolútna a relatívna väzba, čo je to profylaxia alebo zugzwang. Precvičili sme matovanie a tiež som ich uviedol do základov pochopenia koncovky, ako vyhrať s pešiakom navyše a čo je to opozícia.

Okrem toho, že sa naozaj o trochu šachovo „posunuli“, som bol ešte radšej, že sa im naozaj páčilo a že ich to bavilo.

Tréner Martin Hunčár

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *