Kritické okienko – Opačné rošády

V decembrovom kritickom okienku, medzinárodný majster Martin Nayhebaver, vybral tri aktuálne extraligové partie. Budeme hovoriť o opačných rošádach, ktoré už samé o sebe predznamenávajú zaujímavý boj. V ktorých momentoch sa však uvedené partie zvrtli? Že aj veľmajstri sú iba ľudia, si pozrieme v nasledujúcich ukážkach.

Martin Nayhebaver, začal hrať šach vo veku 5,5 rokov. Momentálne je medzinárodný majster. Majster Slovenska v kategóriách CH10,CH14,CH18 Majster Slovenska v súťaži družstiev 2014/2015, 2015/2016 Vicemajster Maďarska v súťaži družstiev 2016/2017. Je študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v odbore Geografia. Okrem šachu rád hra futbal, stolný tenis, číta knihy. Mimo šachu, štúdia a športu, veľkým záujmom sú jazyky. Zatiaľ plynulo ovláda 6 jazykov. Zaoberá sa históriou, a etymológiou národov. Šach ho vždy lákal svojou zložitosťou a pocitom napätia skutočnej šachovej partie.

Partia 1: Martin Ištoňa – Martin Mrva, SVK Extraliga 2017/2018

Partia 2: Karol Motúz – Tamas Banusz, SVK Extraliga 2017/2018

Partia 3: Juraj Druska – Imre Balog, SVK Extraliga 2017/2018

Rôznostranné rošády sú nevyhnutnou súčasťou šachu. Nevyskytujú sa v každej partii, ale sú základom veľkého počtu dôležitých otvorení, zároveň správne hodnotenie potenciálnych pozícii z rôznostrannými rošádami dáva veľké benefity.

Opačné postavenie kráľov vždy si žiada zvýšenú presnosť a pozornosť. V tých pozíciách zrovna neplatí typické šachové myslenie zatvorených štruktúr, kde súperi hľadajú postupne plány: ako napríklad zlepšiť si zlú figúrku plynulým manévrom, bez pozičných strát.

Pri rôznostranných rošádach platí agresívne myslenie ‘útok a tempá nadovšetko‘. Mat je nadriadený, materiál je iba zdroj. Hoci taký je princíp, nemusí platiť vždy, niekedy taktika a stratégia sú tak prepletené že niekedy aj ‘pomalý’ pozičný ťah je smrteľne rýchly.

Harmónia figúr, spolupráca a postavenie figúr, tam kde patria, aby boli polyfunkcionálne (na útok súpera nesmieme zabúdať v žiadnom prípade) sú najdôležitejšími prvkami, ktorými by mal šachista v týchto pozíciách operovať.

Ďakujeme za vašu priazeň a komentáre pod článkom.

[feather_follow]

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *