Majstrovstvá SR žiakov v online šachu 2021

Podobne ako pred rokom sa Majstrovstvá Slovenska v šachu žiakov a žiačok ZŠ a 1. stupňa OGY a študentov a študentiek SŠ a 2. stupňa OGY uskutočnili v predvianočnom čase v online režime cez internet prostredníctvom bezplatnej platformy https://lichess.org. Hralo sa tempom 2×7 min. + 3 s/ť švajčiarskym systémom na 7 kôl. Hlavným organizátorom bol ŠK Doprastav Bratislava zastúpený jeho predsedom Michalom Vrbom.

V sobotu 18.12.2021 podvečer sa odohrali súťaže stredoškolákov.

Medzi študentami suverénnym výkonom so 6,5 bodmi zvíťazil majster FIDE Richard Turčan (richess2) z Gymnázia J. G. Tajovského Banská Bystrica. O celý bod predstihol 4-člennú skupinu prenasledovateľov s 5,5 bodmi, medzi ktorými mal najlepšie pomocné hodnotenie Šimon Rybka (stockfisher09) z Gym. Kukučínova v Poprade. Tretie miesto obsadil Michal Verbovský (mikhailooooo) zo Súkromného gym. DSA v Sabinove. Súťažilo 70 študentov zo 47 stredných škôl zo všetkých krajov Slovenska. Turnajovú tabuľku s kompletnými výsledkami a možnosťou prezrieť si odohraté partie aj spätne nájdete na adrese https://lichess.org/swiss/7f4wBQNI, konečné poradie s uvedením ien a škôl zúčastnených na http://chess-results.com/tnr597422.aspx?lan=4.

Aj kategória študentiek mala jednoznačnú víťazku. So 6,5 bodmi sa ňou stala Jana Šošovičková (JanaSos) z Gymnázia v Dubnici nad Váhom. S výrazným odstupom so ziskom 5 bodov za ňou nasledovali štyri prenasledovateľky, z ktorých najlepšie pomocné hodnotenie mala Andrea Slabá (andreocka) z Gym. sv. Cyrila a Metoda Nitra. Tretie miesto sa ušlo Kristíne Šubjakovej (agentka69) zo SOŠE Liptovský Hrádok. Hralo spolu 33 hráčok z 28-ych stredných škôl. Turnajovú tabuľku s kompletnými výsledkami a možnosťou prezrieť si odohraté partie aj spätne nájdete na adrese https://lichess.org/swiss/Esp2yHl0, konečné poradie s uvedením mien a škôl zúčastnených na https://chess-results.com/tnr597423.aspx?lan=4.

V nedeľu 19.12.2021 pokračovali MSR súťažami žiakov a žiačok základných škôl.

Kategóriu žiakov so ziskom 6,5 bodu ovládol Samuel Šandor (Muel10) zo ZŠ Okružná Michalovce. Veľký počet zúčastnených hráčov spôsobil početné delenie 2-7.miesta s vysokým ziskom 6/7. Striebornú medailu si vybojoval talentovaný Filip Kulich (rsafilipko) zo ZŠ s MŠ Jastrabá, ktorý krátko pred turnajom oslávil svoje len 10-te narodeniny. Bronzom sa s kategóriou žiakov definitívne rozlúčil Daniel Compel (daniel1437) z Gym. Grösslingová Bratislava. V tejto kategórii bol o účasť najväčší záujem. Veľká väčšina postupujúcich z krajských kôl svoje právo postupu využila a bolo udelených aj najviac divokých kariet. Spolu hralo až 95 chlapcov zo 71 základných škôl a 1.stupňa 8-ročných gymnázií. Turnajovú tabuľku s kompletnými výsledkami a možnosťou prezrieť si odohraté partie aj spätne nájdete na adrese https://lichess.org/swiss/5ThcVU3X, konečné poradie s uvedením mien a škôl zúčastnených na https://chess-results.com/tnr597509.aspx?lan=4.

V kategórii žiačok sme mohli pozorovať spanilú jazdu Lucie Kapičákovej (Lucka2007) zo ZŠ Haličská cesta Lučenec, ktorá vyhrala všetkých 7 partií. S bodovou stratou za ňou nasledovali Timea Haasová (tim1111) zo ZŠ Lipová Rajec a Mária Kovaříková (kovarikova) zo ZS Konkolyho-Thege Hurbanovo. Medzi žiačkami hralo 74 hráčok z 58 základných škôl a 1.stupňa 8-ročných gymnázií. Turnajovú tabuľku s kompletnými výsledkami a možnosťou prezrieť si odohraté partie aj spätne nájdete na adrese https://lichess.org/swiss/rHj58U7i, konečné poradie s uvedením mien a škôl zúčastnených na https://chess-results.com/tnr597518.aspx?lan=4.

Všetky štyri turnaje dovedna odohralo 272 hráčov, z toho 165 chlapcov a 107 dievčat. Hlavným rozhodcom podujatia bol Martin Kuna. V kategóriách stredoškolákov s rozhodovaním pomáhal Karol Pekár, v kategóriách základných škôl pomáhal Stanislav Vlček.

Podujatie podporil Slovenský šachový zväz financovaním cenového fondu pre víťazov, ktorý materiálne zabezpečili 3 šachové obchody: Sachovyobchod, Sachypalka a Sachovepomocky. Online vysielanie na svojom youtube-ovom kanáli zabezpečila Bratislavská šachová akadémia.

Krajské kolá odohralo spolu 909 hráčov a hráčok, z toho 296 stredoškolákov a stredoškoláčok a 613 žiakov a žiačok základných škôl. Dievčat z celkového počtu bolo približne 18%. Ďakujeme všetkým organizátorom aj účastníkom krajských kôl, že prispeli k celkovému úspechu tohto ročníka, ktorý počtami hráčov prekonal ten minulý.

Vyhodnotenie MSR SŠ 2021

Vyhodnotenie MSR ZŠ 2021

Ďakujem všetkým hráčom aj zástupcom zúčastnených škôl za zodpovedný prístup a tešíme sa na ďalšie stretnutia.

Autor: Stanislav Vlček

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *