Na návšteve súkromnej školy Šachuľka Matového

Open Bratislava Rapid, Blitz and fun 30.-31.10. 2023

Čo takto opustiť vychodené koľaje? Pochopiteľne, môžeme rozložiť deťom šachovnice a nechať ich hrať, ale lákala ma myšlienka oživiť niečím špeciálnym dvojdňové podujatie, kedy mali deti jesenné prázdniny. Rodilo sa to za pochodu, napokon sa z „fun“ doobedia narodilo divadielko „Súkromná škola Šachuľka Matového v roku 2040.“

Dokážete si predstaviť chodiť do takej školy, kde je prvou hodinou šachové otvorenie? Nasleduje šachová história, potom taktika, nenáročný telocvik a stratégia. Lenže, čo ak budú pani učiteľky prísne, ba až nepríjemné, navyše s ambíciami mať zo všetkých žiakov hráčov svetovej špičky? Všetko vyšlo podľa predstáv, deti sa bavili a Mišo Vrba sa až váľal od smiechu. Našťastie sme natáčali, keď bude video zverejnené, určite sa na to mrknite. Všetko vyvrcholilo testom z matematicko-šachových a znalostných úloh.

V časti Šachové rozprávkové celebritky mali výhodu najmenší, ktorí dobre poznali Šachuľka Matového, Patrika Pata a Jožka Šprtovského. V šachovej histórii a šachových otvoreniach sme sa dozvedeli mnoho zaujímavých faktov, keďže sme si všetko spoločne opravovali. Trošku som sa obával, či nám táto nevšedná hra neskončí priskoro, či to vôbec bude deti baviť, ale stal sa pravý opak – takmer nám vychladla pizza, pretože šachová Star Battle dala zabrať, deti prosíkali, že chcú viac času na vyriešenie, tak veľmi ich to zaujalo. V inej úlohe bolo treba vybalancovať váhy figúrkami, no a keď neviete, čo je šachový Matrix, budete musieť prísť niekedy na budúce. Za snahu boli mega-mega kamene pre všetkých a pohár pre víťaza sa v tejto netradičnej disciplíne ušiel zaslúžene Oliverovi Kováčikovi.

Rapid turnaj (10 min/partiu + 3 sek/ťah) sa hral už tradične na mojich turnajoch v dvoch skupinách. „A“ šiel na zápočet FIDE, zišla sa kvalita a to ešte mnohí „skalní“ chýbali, keďže v predvečer podujatia skončila Dorastenecká liga. Poradie skončilo podľa papierových predpokladov – vyhral IM Štefan Mazúr bez zaváhania 9 z 9, druhý Daniel Shirinyan prehral len s víťazom, tretí Jaromír Krystl z ČR so ziskom 6 bodov. Výborne zahral aj Gríška Shykhnenko (6 bodov) a veľmi príjemne prekvapil aj piaty Peter Žilinec (5,5 bodov). Cenu pre najlepšieho hráča do 10 rokov získal Aleksandr Konopatskyi zo Slovinska.

V „B“ turnaji, ktorý sa hral paralelne v tej istej sále Nemeckého kultúrneho domu v bratislavskej Rači, sa šťastie usmialo na Yaroslava Filippova, ktorý so ziskom 7,5 bodov vyhral len tesne o pomocné hodnotenie pred Adamom Dobrovičom. Tretí skončil Lukáš Bednár so ziskom 6 bodov tiež len kvôli lepšiemu bucholzu pred skupinou hráčov s rovnakým počtom bodov (Bilý, Ronaj, Sucháček, Šimulčík). Pohár pre najlepšiu hráčku do 10 rokov získala lepšiaca sa Katarína Veselská (5 bodov), ktorej sa to podarilo aj na druhý deň v blitze, hoci tam len o pomocné hodnotenie pred Matiášom Slamkom a Samuelom Belovičom.

Utorňajší 9 kolový blitz (4 min/partiu + 2 sek/ťah, v B turnaji sa pridávalo 3 sek/ťah) sľuboval napínavé rozuzlenie, keďže kľúčová partia medzi Shirinyanom a Mazúrom sa v treťom kole skončila remízou. S ostatnými súpermi si obaja lídri poradili a šťastena (bucholz o pol bodu) sa tento raz usmiala na Arménca, súťažiaceho pod Anglickou federáciou žijúceho na Slovensku. Tretie miesto získal výborný Oliver Kudela (6 bodov) a najlepším do 10 rokov a zároveň štvrtým bol Oliver Kováčik (6 bodov).

V „B“ turnaji znova zažiaril Yaroslav Filippov, ktorý si svojím výkonom 8,5 z 9 „vypýtal“ registráciu v klube, aby si to na budúce mohol rozdať už so silnejšími. Druhý skončil Samuel Anderko (6,5 boda) a tretí Mykhailo Lukianov (6 bodov) len o pomocné hodnotenie pred štvrtým Lukášom Bednárom.

Organizačne a rozhodcovsky veľmi pomohli na tomto podujatí Michal Vrba a Jonatan Pavelka, aj vďaka nim všetko fungovalo ako švajčiarske hodinky. Ďakujeme aj Bratislavskému šachovému zväzu, ktorý okrem preplatenia poplatkov za ratingovanie FIDE turnajov prispel aj na všetky medaily pre ocenených.

Turnaje si užívali aj najmenší, po partiách vybehli do herne, kde stavali vysoké šachové vežičky a mestečká z figúrok, kreslili si, alebo vyzvali na súboj Patrika Pata, ktorý im už od prvého ťahu navrhoval remízu. Dôležité bolo, že odchádzali s úsmevom na perách a že takto strávený prázdninový deň sa im páčil. Spokojní boli aj rodičia, ktorých však večer ešte čakalo testovanie – mnoho detí sa už nevedelo dočkať, ako ich zaskočia otázkami z ranného testu…

Výsledky zo všetkých štyroch turnajov nájdete https://chess-results.com/tnr819449.aspx?lan=4&art=0&fed=SLO&turdet=YES&flag=30

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *