Posledný tréning bola aj pizza

Áno, pizza, to je čarovné slovíčko, ktoré deti doslova paralyzuje. Neviem, čím to je, ale v mojej nekvalifikovanej internej ankete sa pizza umiestnila medzi deťmi vyššie, ako napríklad akékoľvek sladkosti.

A tak sme záver školského roka okrem tradičného zhodnotenia celoročného snaženia a spoločným turnajom oslávili aj pizzou 🙂

Aby sme zabezpečili istú vyrovnanosť tréningových skupín, so skupinami D, C, B a B1 sme koniec školského roka strávili spoločne 13.6.2023. Najprv sme si vyhodnotili celoročný turnaj, do ktorého deti zbierajú body od októbra až do mája a víťaz má právo automatického postupu do vyššej tréningovej skupiny. Podobne je to aj so samotným turnajom, ktorý je pre mňa ako trénera častokrát veľmi zaujímavý.

Všetky deti samozrejme dobre poznám, myslím hlavne šachovú stránku, no väčšinu času ich vidím pri hre iba v rámci ich tréningovej skupiny. Takto sa deti mohli nielen spoznať, ale zmerať si aj svoje šachové zručnosti a skúsenosti bez ohľadu na tréningovú skupinu.

Prvý turnaj vyhral s ôsmimi bodmi Samuel Belovič. Chlapec, ktorý sa do tréningu pridal až v druhom školskom polroku. No za ten krátky čas mal dostatok odvahy, aby si zahral aj majstrovstvá Slovenska do 8 rokov. Takéto skúsenosti sa jednoducho musia podpísať výsledok bol pre Samka jednoznačne zaslúžený.

Na druhom mieste skončil Martin Janovec, ktorému ušlo prvé miesto iba o vlások. Martin nechodí veľmi na turnaje, zato aktívne trénuje a hrá online, čo samozrejme je vidieť. Na treťom mieste s rovnakým počtom bodov skončil Martin Mordavský, ktorý už hráva v Doprastave aj šachovú ligu a svojím pokojným a rozvážnym prístupom k partiám vie ustáť aj ťažké chvíle za šachovnicou.

Každý sa samozrejme za celý rok zlepšil, aj keď víťaz jedného turnaja môže byť iba jeden. Čo však vidieť ako dlhodobý jav, že turnajovou praxou jednoznačne svoje šachové zručnosti zlepšujeme.

V druhom závere roka tréningových skupín A a A+ bola situácia iná. A+ skupinu trénuje IM Martin Neugebauer, ktorý vedie už silných mládežníkov ŠK Doprastavu. K tejto tréningovej skupine sme pripojili A skupinu BŠA, kde už sú taktiež väčšinou kluboví hráči. V turnaji sa objavilo aj moje meno, no v tomto prípade som bol iba ako hráč „do páru“, keď niekto musel odísť.

Partie boli veľmi vyrovnané a aj keď Martin N. potvrdil jednoznačne svoju extrémnu šachovú silu, niektorí zverenci ho poriadne potrápili. Po deviatich partiách sa najlepšie umietnil Richard Hasala, ktorému boli v pätách súkmeňovci Hryhorii Shykhnenko, Lucia Tomčániová a Áron Pongó. Z tréningovej skupiny A spravil za posledný rok najväčší pokrok Lukáš Kozub, ktorý to dokázal aj v tomto záverečnom turnaji a opäť platí pravidlo, že prax a domáca príprava jednoducho robia majstrov.

Suma-sumárum mám osobne veľkú radosť zo všetkých detí, z ich pokroku, kamarátstiev a zapálenia pre šachy. Už teraz sa teším na nový školský rok, kedy objavíme nové zákutia šachu.

Konečné poradie B, C, D
Konečné poradie A, A+

Fotogéria B, C, D
Fotogaléria A, A+

Autor: Michal Vrba, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *