„Šachovali“ sme celý deň

Račiansky superturnaj a supertábor 2023

Po minuloročnom tábore s prespávačkou v Modre-Harmónii som sa tento rok rozhodol pre denný tábor s turnajmi v Rači. Prioritne som chcel vyjsť v ústrety rodičom tých detí, ktorých šach veľmi baví, neodišli niekam lyžovať do hôr a privítali by, ak by sa im niekto cez jarné prázdniny BA kraja postaral o deti počas pracovnej doby. Idea vyšla, tábor sa mi akurát naplnil tak, že sme to dvaja vedúci zvládli. Pomohli mi aj nadpriemerne vysoké teploty vo februári, deti si užili lukostreľbu pod šírim nebom, pre niektorých bola práve táto poobedná prechádzka vrcholom tábora. Ale inak sme „šachovali“ celý deň.

Turnaja Champions (90 minút/partiu+ 30 sek/ťah) sa napokon zúčastnili len šiesti, ktorí hrali 5 kôl každý s každým. Podľa očakávania vyhral IM Štefan Mazúr (dominoval aj v pondelňajšom blitze), druhý skončil Oto Macka a tretí Jakub Sokolovský. Simon Matejka s najnižším ratingom bol nominovaný na divokú kartu, ale hrou ani výsledkami nesklamal a v bleskovom turnaji skončil dokonca na druhom mieste! Verím, že budúci rok využije túto možnosť zahrať si s kvalitnými súpermi viac silných šachistov.

Ostatní hrali doobeda dve partie tempom 35 minút/partiu + 30 sek/ťah pre každého z hráčov, poobede ešte jedno kolo. Za 4 dni tak stihli odohrať 12 užitočných kôl v štandardnom šachu (i keď zrýchlenom, no pre deti postačujúcom). Turnaj vystužilo niekoľko dospelákov, ktorí medzi deti zapadli a zvádzali s nimi tuhé súboje. Nikto nikomu nič nedaroval, bitka o prvé tri miesta bola až do konca. V „A“ turnaji (spojenom s „B“) exceloval Lukáš Janovíček z Doprastavu, ktorý sa vyhýbal väčším chybám, správne menežoval čas a zbieral len výhry a remízy (do ratingu si pripísal krásnych 69 bodov). Hneď za ním skončil dôchodca Jozef Váš, ktorému patrí obdiv, pretože pri plnom využití časového limitu hral denne neraz i 5 a pol hodín. Na treťom mieste skončil lepšiaci sa junior Michal Hozlár, nebyť hrubej chyby v predposlednom dvojkole, získal by striebro. Milým prekvapením bol výkon Mareka Olexíka, ale ani iní nesklamali a zbierali cenné skúsenosti.

V „C“ turnaji napokon vyhral so ziskom 10 bodov Vlado Kostelka tesne pred Jánom Korčekom s lepším pomocným hodnotením. Sympatický výkon podal 8 ročný Samuel Belovič (skončil tretí!), starších kamošov neraz potrápil i 7 ročný Matiáš Slamka.

Posledný deň sa hrali dva rapidy, ten silnejší so zápočtom na FIDE vyhral Vladimír Lauček len o pomocné hodnotenie pred Aitou Egorovou, tretí skončil Lukáš Janovíček. V „E“ turnaji vyhral tesne len kvôli lepšie zvládnutému vzájomnému zápasu Vlado Kostelka pred Jánom Korčekom a Samuelom Belovičom. Zopakovali si tak umiestnenie z turnaja v štandardom šachu a dokázali, že v tom nemala prsty šťastena.

Mali sme aj tri tréningy, jeden s FM Dušanom Schwarzom, ďalší s Jonatánom Pavelkom, ktorého prístup k deťom si veľmi pochvaľovali deti i rodičia a jedna neplánovaná analýza partie bola aj so mnou. Rôzne poučenia a rýchle pozápasové analýzy však prebiehali aj v prestávkach, pomáhali skúsenejší, prípadne sám pán Stockfish. V posledný deň tábora, keď sa čakalona ďalšie vylosovanie rapidu, mali rôzne tímy za úlohu vymyslieť šachové úlohy. Na riešenie potom pozývali skúsenejších, ktorí im za pekné nápady priznali maličkú odmenu.

Víťazi brali poháre, ale rozdávali sa aj moje knihy, tromlované minerály a tiež malé pozornosti od podniku Doprastav. Radosti bolo vidieť na všetkých tvárach, škoda len, že dve deti turnaj nedohrali kvôli chorobe a niekoľkí z tohto dôvodu ani nenastúpili na tábor, či na piatkový rapid.

Náladu všetkým dodával Šachuľko Matový, Patrik Pat a Jožko Šprtovský – tri postavičky, bez ktorých tábor byť jednoducho nemôže. Deti sa už tešia na rozprávkovo-edukačnú knihu Šachuľko Matový a jeho sny, ktorá by mala byť v máji na svete. A už sa nevedia dočkať ďalších podobných akcií, júlový šachovo-lukostrlecký tábor a augustové šachové leto sú ešte dosť ďaleko, ale je jasné, že rodičom budú už odteraz píliť uši 😊

Kompletné výsledky zo všetkých turnajov
Fotky z tábora i turnajov

Martin Hunčár, Bratislavská šachová akadémia a ŠK Doprastav

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *