Turnaj začiatočníkov marec 2019

Človek by povedal, že po toľkých rokoch turnajoch ho už nič neprekvapí. Som rád, že som sa opäť zmýlil.

Odhliadnuc od faktu, že sa podaril vytvoriť nový rekord v účasti, 83 hráčov, čo už dosahuje horný strop kapacity oboch miestností sme na marcovom turnaji začiatočníkov videli veľmi pekné šachy.

Vždy rád sledujem, ako sa deťom darí počas partie, ako sa vysporiadavajú s nástrahami súperov a aké plány zvolia v snahe prekabátiť protivníka. Musím povedať, že sa im to darí ale hlavne vidím, ako to deti veľmi baví. To ma nabíja energiou, že práca, ktorú robíme ako tréneri, organizátori a podpora rodičov a kamarátov padá na úrodnú pôdu a má zmysel.

Okrem obratov na šachovnici nemôžme opomínať ani spoločenský život, ktorý tieto deti častokrát práve tu zažívajú úplne prvýkrát. Nováčikovia prídu s malou dušičkou, no za 10 minút už behajú s ďalšími, a ako iba námatkovo utrúsia keď idú okolo, že si našli nových kamarátov alebo stretli spolužiakov zo školy. Medzi kolami sa hrajú na tabletoch, niektorí si analyzujú partie alebo sa „doučujú“ v matovacích postupoch či prezdádzajú si „fintičky“, ktoré sa dajú v partiách použiť.

V marci bola účasť rekordná, 83 detí. Na úvod som dostal otázku od jedného rodiča, či je tu nejaký pedagogický dozor. Slovo dozor nemám rád. Pripomína mi to učiteľku, ktorá stála vo vestibule a počas veľkej prestávky sme museli okolo nej chodiť v kruhu, ideálne sa držať za ruky a byť potichu. Nie, dozor tu nemáme a dúfam, že ani mať nebudeme. Som rád, keď deti vedia využiť svoj voľný čas ako sami uznajú za vhodné, keď sa rozprávajú, analyzujú, hrajú na tabletoch alebo hoc aj naháňajú na chodbe. Tréneri a organizátori by im mali iba vytvoriť bezpečné prostredie v ktorom môžu rozvíjať svoju fantáziu, ktorá nám dospelým už často chýba.

V jednej partii biely silno útočil na čierneho kráľa, vyhnal ho z „domčeka“ a zasadil mu zdrvujúci úder. Mat. Chlapci si podali ruky a začali skladať figúrky. V tom prišiel druhý chlapec a ukázal, že čierny kráľ mal ešte jedno políčko, kde sa mohol schovať, aj keď mat by ho v najbližších ťahoch asi neminul. Obaja súperi sa na seba pozreli a uznali, že má pravdu a partia mohla pokračovať. Ten čo dostal pomyslelný mat hovorí: „Nič sa nedá robiť, podal som ti už ruku, takže si vyhral“. Na to mu súper odpovedá: „To je pravda, ale nebol to mat, ako som povedal, pomýlil som sa. Takto by to nebola zaslúžená výhra. Pôjdem, a nahlásim výsledok partie ako remíza“. Chlapci si podali ruky a išli zahlásiť remízu.

Mám radosť. Mám radosť, keď vidím, že nová generácia detí, z ktorých za 20 rokov budú právnici, lekári, policajti alebo vodiči autobusov sú už teraz dobrými ľuďmi.

Michal Vrba – Hlavný rozhodca a tréner BŠA.

Získané body hráčov BŠA:

Martha Bruskin 5.5/7
Gregor Ondrejčák 4.5/7
Richard Hasala 4.5/7
Juraj Pekár 4.5/7
Lukáš Kozub 4/7
Matúš Červeň 4/7
Adam Ferik 4/7
Michal Kusý 3.5/7
Daniel Mark Habdák 3.5/7
Andrej Hargaš 3.5/7
Hanka Leila Hamid 3/7
Martin Gyurkovics 3/7
Artur Kompas 3/7
Pavol Čutka 3/7
Samuel Sebastián Bodiš 2.5/7
Tereza Štiftová 2/7
Peter Benda 2/7
Svetozár Busfy 1.5/7

Konečné výsledky

Fotogaléria

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *