Keď deduško hrá naplno a aj tak mu to nepomôže 😊
To tu ešte nebolo! Vieme, že šach dokáže prepojiť všetky generácie tak ako žiadna iná hra či šport. Je nádherné vidieť starších pánov hrať s prváčikmi, ale že by sa stretli v jednom zápase? Stalo sa. 7. septembra 2022 v priestoroch hotela Bivia si to rozdalo 24 šachistov v dvoch tímoch.
Detí napokon prišlo viac a tak sme práve najmenšiu šesťročnú Adrianku (po dohode) pridali k „dôchodcom“. Za súhlas mala odo mňa dvojnásobné porcie okrasných kamienkov, takže očká jej žiarili aj po prehrách. Päť kolový turnaj sa hral tak, že deti nemohli byť nažrebované proti sebe (pochopiteľne tak isto aj starší).
Tým pádom pri každej partii sedeli oproti sebe hráči, medzi ktorými bol vekový rozdiel aj viac než 60 rokov. Na začiatku sa mi zazdalo, že seniori výnimočne (na posledných šachovniciach) pustili bod, aby deťom urobili radosť, ale po prehratom prvom kole 4:8 sa pozviechali a veru – bolo sa na čo pozerať. O víťazovi v jednotlivcoch i družstvách sa rozhodovalo až do poslednej chvíle, starší páni sťahovali postupne náskok, nakoniec prehrali len o jediný bod 29,5 : 30,5.
Celkovým víťazom sa stal Richard Hasala, ktorý vyhral všetky partie a nikoho nenechal na pochybách, kto tu bol dnes pánom. O ďalšie miesta sa zvádzali tuhé boje. Druhé získal neustále sa lepšiaci len desaťročný Lukáš Janovíček (obaja chlapci z ŠK Doprastav), ktorý za sebou nechal oveľa zvučnejšie mená (hral tu napríklad aj Simon Matejka, druhý z Majstrovstiev Európskej únie do 10 rokov).
Za mladíkmi nasledovali najlepší z „Matuzalemov“: tretí skončil Jozef Váš (ŠK Televízia Karlova Ves), 4. Peter Hatala a 5. Ján Wister. Milé bolo, že sme sa tu pozbierali z rôznych klubov a dobre medzi nás zapadli aj hráči neregistrovaní v šachovom zväze. Turnaj zorganizoval a rozhodoval autor tohto článku z Bratislavskej šachovej akadémie v spolupráci s Jednotou dôchodcov na Slovensku.
Podujatie bolo súčasťou projektu „Žijeme v Rači“, grant poskytlo hlavné mesto SR Bratislava z grantovej výzvy Medzigneračná solidarita a kvalita života seniorov a senioriek v Bratislave. Áno, mali sme tu aj zástupcov nežného pohlavia, hrali až 4 dievčatá (najúspešnejšia z nich Michaela Šuňová z KŠN) a optimizmom hýrila už viac než 80 ročná Zita Beňová.
Zaujímavosťou bolo, že okrem pohára pre víťaza a knihy pre najlepšieho seniora dostali diplomy za účasť úplne všetci. A odchádzali spokojní, s úsmevom na tvári. Lepšie sa to skončiť ani nemohlo. Už teraz špekulujeme, že by sme z tohto podujatia mohli spraviť peknú tradíciu.
Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie