Zázraky za šachovnicou sú predsa normálne

Turnaj pre najmenších 19.4. 2024

Po dvoch turnajoch v roku 2024 pre najmenších a špeciálnom turnaji pre škôlkarov som chcel urobiť všetko preto, aby sa najmenší mohli stretnúť pred letom znovu. Neviem, či existuje v šachu niečo krajšie, ako keď ho hrajú deti, ktoré do tajov len vnikajú. Áno, robia chyby a poriadne. Boli by z toho krásne videá. Oni však objavujú niečo nové a v tom je to čaro. Aj preto túžim všetkých extra odmeniť, okrem kamienkov dostáva každý aj medailu.

Snažím sa deťom odbúrať všetky stresy (napríklad tlak od rodičov vyhrať). Márne by ste tu tiež hľadali šachové hodiny. Hrá sa tempom, ktoré deťom vyhovuje a po 12 minútach partie rozhodcovia odhadujú. Ak je materiálna prevaha aspoň 5 bodov, je to výhra, ak menej, hráči získavajú len pol bodu. Aj preto vo výsledkovej listine nájdete dosť remíz. Chcelo by to viac času na dohratie, ale to by sme zase nestihli 5 kôl a pre 6 ročné deti sú aj dve hodiny šachu v plnom sústredení niečo výnimočné.

Medzi sebou férovo zápasilo 27 šachistov, čo je náš nový rekord, prišli škôlkari z rôznych častí Bratislavy. Na tvárach sa im mihali šibalské úsmevy a sem tam museli rodičia vytiahnuť aj vreckovku a poutierať slzičky. Učíme rodičov nezasahovať, maríme protesty dospelákov. „Napadol dámu a nepovedal garde!“ ozve sa jeden z rodičov. Druhý si svojho miláčika bráni: „A váš dal šach a neoznámil to!“ Kluboví hráči sa iste pri tomto pousmejú. Áno, tu sa dejú veci, ktoré v lige nezažijete – aj zázraky, partie sú plné zvratov.

Poďme však k výsledkom: Vyhral Eliáš Bodiš, ktorý využil svoje skúsenosti z nedávnych Majstrovstiev SR mládeže v Tatralandii. Celkom suverénne vyhral všetkých 5 partií, gratulujeme! Na druhom mieste (4 body) sa umiestnil najmladší účastník Jakub André (nar. v roku 2020!) Vidieť, že pochytil nejaké grify od staršieho bračeka.

No a potom sme tu mali skupinu piatich 3,5 bodových: Adrien Grün je milým prekvapením, bez systematického tréningu a pritom rozvážnou hrou zaujal, prehral len s víťazom. Na štvrtom mieste skončilo najlepšie dievča – Vitktória Maslíková. Šikovný sa ukazuje aj Šimon Katreniak, šach miluje aj Ľubko Švorca z Dunajskej Stredy, ktorý vo voľnom čase rieši veľa taktík. Pohár za najväčšie zlepšenie dostal Ján Tolt. Pochváliť však treba naozaj všetkých – myslím, že v Bratislave sa deje niečo výnimočné a o niektorých našich supertalentoch bude počuť aj Európa. Je mi jasné, že cesta na vrchol je úzka a ťažká, ale potenciál tu je, uvidíme, nechajme sa prekvapiť.

Mimochodom, pokiaľ chcete trénovať škôlkarov alebo prvákov a neviete ako na to, prosím, ihneď ma kontaktujte huncar.martin@gmail.com , rád vám pomôžem a dám know how. Uvidíte, že si to užijete až až, je to taká zábava, akú pred telkou alebo čučaním na youtubové videá nezažijete.

Výsledky nájdete na https://chess-results.com/tnr903475.aspx?lan=4&art=4&turdet=YES

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *