Zoznámte sa. Tréneri Bratislavskej šachovej akadémie.

Zmyslom Bratislavskej šachovej akadémie je otvárať deťom dvere do šachového sveta. Vstúpiť do neho už musia sami a rozhodnutie, či tak spravia, by malo byť iba na nich. Na tomto mieste by sme Vám radi predstavili ľudí, ktorí tie pomyselné dvere otvárajú. Každý je iný, no všetkých spája jedno – láska k šachu a deťom.

„Michal Vrba – predseda Bratislavskej šachovej akadémie“

 

Ruda by som zaradil do vzácnej kategórie ľudí – šachista- nadšenec – fanatik. Sám sa venuje vlastnému tréningu a sebazdokonaľovaniu šachovej hry. Ako bývalý učiteľ má veľmi blízko k práci s deťmi, čo je vidieť hneď pri prvom stretnutí.

Rudolf Benci

Učiteľ a začínajúci tréner, ktorý chce svoje šachové zručnosti a vedomosti  odovzdať nasledujúcej šachovej generácii. Zároveň aj odhaliť krásu šachovej hry, ktorú svet objavuje storočia aj v dobe počítačov a umelej inteligencie.

 

Matúša poznám ako človeka s veľkým srdcom a zmyslom pre empatiu. Dlhé roky bola jeho práca pomoc ľuďom v núdzi, čo je nesmierne náročná no krásna práca zároveň. Som veľmi rád, že sa pridal do tímu Bratislavskej šachovej akadémie a svoju lásku chce posúvať ďalej deťom.

Matúš Ferenčík

Ja a šach
Vnútorný svet bojov, prepočtov a fantázií zhmotnený na javisku o rozmeroch 64 polí.
Ja a trénovanie
Vzájomné obohacovanie sa, podpora a rast.

Tomáš je na pohľad pomerne tichý chalan, ktorý však prekvapuje svojím zapálením a zanietenou prácou s deťmi. Skromne píše o svojich rubikových kockách. Musím však prezradiť, že v ich skladaní je naozaj majster. Neuveriteľné priestorové videnie a logika vyústila zrejme sama do lásky aj k šachu.

Tomáš Zizič

– pôvodne z Prešova
– do Bratislavy som prišiel pred necelými 5timi rokmi
– šachu sa venujem od. svojich 6. rokov,

– v minulosti som hrával za šachový klub Slávia Prešov
– trénovanať budem už druhý šk. rok
– baví ma práca s deťmi a veľmi ma teší keď vidím nadšenie a progres
– na tréningoch ma dokáže najviac prekvapiť obdivuhodná detská myseľ
– okrem šachu mám záľubu v skladaní rubikových kociek, ktorých mám dokopy vyše 22
– medzi mojich najobľúbenejších šachistov by som určite zaradil R. Fischera

 

Michal si dokáže deti získať s neuveriteľnou ľahkosťou. Vymyslel šachovú hru podobnú človeče nehnevaj sa a v kuloároch sa hovorí, že to nebude jeho posledný počin 🙂

Michal Janko

Šachy hrám od svojich cca 10 rokov. Zúčastnil som sa mnohých žiackych súťaží a turnajov v rámci formátu Majstrovstvá Slovenka v rôznych vekových kategóriách do 18 rokov. Za najväčší úspech z týchto čias považujem asi 3.miesto na MSR v kategórii do 16 rokov. Už od mala som bol trendsetter, čo dokazuje aj fotka z mojich začiatkov. S postupnou stabilizáciou vkusu na módu nastala aj stabilizácia výkonov, niekto by povedal, že stagnácia 🙂

Dlhé roky som hrával ligové súťaže za moje rodisko Nové Zámky, v tej dobe jedno z top mužstiev na Slovensku, za ktoré nehrali len silní domáci zadáci ale aj hráči svetovej triedy (Movsesian a i.) . Mal som možnosť zahrať si extraligu. Postupne som vystriedal viac mužstiev v rôznych ligách a aktuálne som členom sympatického bratislavského kolektívu Lokomotíva Caissa BA v 1.lige.. Popri práci už nie je toľko času na ďalší progres a rozvoj ale stále sa snažím udržiavať v šachovej kondícii a v kontakte so šachovým dianím. K trénovaniu som sa dostal cez inzerát na Facebooku a som vďačný šachovej akadémii, že som dostal šancu zbierať skúsenosti aj v tejto oblasti.

Zodpovednosť za (nielen) šachový rast malých zverencov je vždy väčšia ako za ten svoj. Momentálne trénujem deti v ZŠ Rovinka. Vo voľnom čase si rád zašportujem čo je následne spojené s konzumáciou palaciniek. Ak si chcem naozaj oddýchnuť, tak relaxujem v prírode, či už na turistike v horách, alebo pri vodnej ploche akéhokoľvek charakteru-najčastejšie však jazero Draždiak v Petržalke.

 

Mareka poznám od jeho šachových začiatkov. Malý chlapec s veľkým šachovým srdcom a talentom. Už po prvých rokoch bez problémov porážal starých, skúsených klubových harcovníkov. Ak ma pamäť neklame, nemal ešte ani 15 rokov a už hral Extraligu.

Marek Karas

Ahojte!

Volám sa Marek Karas a šachu som sa začal venovať pravdepodobne neskôr ako väčšina z Vás.

Nejaký čas som hrával s otcom doma, ale mal som až čerstvých 8, keď som sa zapísal do šachového krúžku. V šachu som takmer okamžite uvidel niečo úžasné, niečo, čo chcem, aby ma sprevádzalo celým životom. Ukojil som v ňom svoju súťaživosť a objavil som nekonečné množstvo možností, ktoré ma fascinovalo. Pod vedením skúseného trénera som šiel veľmi rýchlo hore. Onedlho som patril medzi najlepších v republike spomedzi mojich rovesníkov.

Potom prišli prvé úspechy, medaile a tituly z majstrovstiev Slovenska, viacnásobné účasti na Majstrovstvách Európy a Majstrovstvách Sveta jednotlivcov, či družstiev. A to všetko prišlo skoro samé, bez námahy. Za všetky tieto úspechy som mohol byť vďačný takmer výhradne Bohu a veľkému daru, ktorý som od neho dostal. Natrénované a oddreté som mal minimum. Potom v mojej kariére nastal zlom. Mal som 15 rokov a čerstvo uhratý titul FIDE Majster, no ukazovalo sa, že ďalej to už bez námahy asi nepôjde.

Mal som dve možnosti. Začať bojovať so svojou húževnatou a lenivou osobnosťou a skúsiť zobrať šach naozaj vážne. V takomto prípade sa mohlo skloňovať aj slovné spojenie „živiť sa šachom“. To ma však priveľmi nelákalo a rozhodol som sa ďalej šachom iba baviť. Momentálne som členom extraligového družstva ŠK Osuské a šach ma stále neuveriteľne napĺňa. Zažil som pri tejto hre najkrajšie chvíle svojho života, stretol som obrovské množstvo skvelých ľudí z celého sveta. Trúfam si povedať, že žiadny iný koníček by mi podobné šťastie nepriniesol.

Mojimi tréningami by som Vás chcel uviesť do tajov kráľovskej hry a vzbudiť vo Vás aspoň také nadšenie a záujem o túto hru ako mám ja sám a odovzdať Vám aspoň čas zo svojich vedomostí.  Ak sa aspoň jednému z Vás podarí  prežiť pri šachu také úžasné chvíle, ako priniesol mne, bude to všetko mať zmysel.

Váš tréner, Marek

 

Ako prvého predstavujeme vždy usmiateho človeka, s veľkou pozitívnou energiou, Martina Hunčára.

Martin Hunčár

Som šťastne ženatý a mám dvoch synov, som spisovateľ, pôsobím aj ako lektor na školách. Šach je moje najobľúbenejšie hobby (ešte behám a hrám tenis :-)) Rád by som pomohol deťom zlepšiť sa v tejto krásnej hre, ktorá má tak veľa podobného so zápasmi, ktoré zažívame v bežnom živote.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *