Ľudí, ktorí vedia o šachu iba teoretické základy, neustále prekvapuje, ako môže byť tento unikátny šport tak zložitý, v ľudskom ponímaní takmer nekonečný; teoretický počet možností je tak ohromný, že jednoducho tomu sa nedá uveriť, ale tým, čo poznajú šach aj na praxi to až také nepochopiteľné nie je.
Môžeme porovnať šach s nekonečným stromom, ktorého konáre sú tak husté, že nemáme možnosť posúdiť čo presné by mohlo byť za hranicou pohľadu. Otvorenie je koreňom toho stromu. Odtiaľ sa všetko začína každú partiu, znovu a znovu.
Prístup k otvoreniam nikdy nebol stály. Aj teraz, v dobe počítačových noviniek, sú ľudia, ktorí kritizujú hlbokú prácu nad otvoreniami, vraj sú aj užitočnejšie veci v šachu…Ale z pohľadu, aký dopad má otvorenie na charakter partie, je zvláštne nechávať otvorenie „na potom“. Sú pozície, ktoré jednoducho niekomu nesedia, jeho štýl potrebuje iné, no a bez dostatočnej znalosti otvorení, šachista je ako moreplavec bez mapy, verí, že prírodnými kataklizmami prejde vďaka odvahe a sebavedomiu, a vlny ho nasmerujú tam kde mieri…
Ale neznamená to, že jediný spôsob ako sa dá hrať otvorenia, je vedieť každý svoj variant do 30 ťahu, a mať neskutočne dobrú pamäť. Otvorenie je možne hrať aj kreatívnejšie, snažiac presadiť netradičné myšlienky, ktoré ale musia mať dostatočnú hodnotu, čo zrejme závisí od pozície. Ale zároveň, je to celkom riskantné, nie vždy to dopadne dobre.
IM Štefan Mazúr – GM Saša Martinovič 0-1
IM Viktor Gažík – IM Lukáš Černoušek 1-0
IM Eva Repková – IM Erik Pinter 1-0
Záver
Šachista môže trénovať koncovky, prepočet alebo plány v pozíciách zo strednej hry, ale všetko je to márne, keď nebude vedieť rozumne rozohrať otvorenie, jednoducho sa ďalej nedostane. Okrem toho správny výber aj prístup k otvoreniam je veľmi dôležitý. Často sa stáva tiež, že človek naštuduje otvorenie, ktoré nesedí jeho štýlu, následne po skončení otvorenia nevie nájsť správne pokračovanie, necíti pozície, jeho hrá nie je logickým celkom stále ‚sa trhá‘.
Okrem toho, keď hráč dlhodobo hrá iba jedno otvorenie rozumie mu veľmi dobré, často robí najlepšie ťahy už iba ako reflex, ale v nejaký moment jeho pohľad začína akosi menej vidieť, je príliš zvyknutý na tie ‚svoje pozície’ a riadi sa podobnými princípmi v každom otvorení, ktoré vznikne, ale ten hráč si to nevníma a nakoniec nevie pochopiť prečo jeho šachové výkony klesli.
Najdôležitejšia a najhlavnejšia úloha otvorenia je dostať pozície, ktoré sedia vášmu štýlu, šachista hrá oveľa silnejšie keď hrá pozície, kde sa cíti dobre. Je jasne že nie každému vyhovuje študovať dlhé varianty, učiť sa to všetko naspamäť a na konci to možno ani nedá výsledky, lebo jednoducho každému sedí unikátny prístup v otvorení.
Niekedy je lepšie zahrať niečo, kde sa cítite lepšie ako súper, čo sa dá zistiť z prípravy. Očividne je, že čim je šachista silnejší tým ten rozdiel v hre pozícií, ktoré mu nevyhovujú je menší a preto výber otvorenia je náročnejší, preto vidíme že 95% silných aktívnych veľmajstrov veľmi seriózne pracujú nad otvoreniami a snažia sa nájsť novinky… Okrem toho práca nad otvoreniami prináša aj iné plody. Čim viac otvorení poznáte tým viac pozícií poznáte a zrejme aj lepšie chápete, čo je veľmi dôležité.
Preto odporúčam nikdy nenechávať otvorenia len tak, ale uvažovať nad nimi rozumne, snažiac pochopiť seba a od toho už odvíjať koncepcie otvorenia, ako aj iných komponentov šachu.
Kritické okienko – Opačné rošády
Kritické okienko – Ako (ne)hrať „suché“ pozície
Kritické okienko – Pokazené pešiakové štruktúry a kompenzácia
O autorovi
Martin Nayhebaver začal hrať šach vo veku 5,5 rokov. Momentálne je medzinárodný majster. Majster Slovenska v kategóriách CH10,CH14,CH18 Majster Slovenska v súťaži družstiev 2014/2015, 2015/2016 Vicemajster Maďarska v súťaži družstiev 2016/2017. Je študentom Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach v odbore Geografia. Okrem šachu rád hra futbal, stolný tenis, číta knihy. Mimo šachu, štúdia a športu, veľkým záujmom sú jazyky. Zatiaľ plynulo ovláda 6 jazykov. Zaoberá sa históriou, a etymológiou národov. Šach ho vždy lákal svojou zložitosťou a pocitom napätia skutočnej šachovej partie.
Mohlo by vás tiež zaujímať