V hlavnom „A“ turnaji, ktorý šiel na zápočet FIDE štandard sa v poslednom májovom dvojkole (celkovo sa ich hralo 8, takže ak niekto nechýbal, mohol odohrať od októbra do mája až 16 partií) situácia ešte riadne skomplikovala a nakoniec sa to skončilo prekvapením.
Gríška Shykhnenko skoro celú súťaž viedol a zdalo sa, že víťazstvo mu už nemôže nikto uchmatnúť. Napokon skončil s 11-timi bodmi až tretí, pretože v najnevhodnejšej chvíli prišla prehra s bielymi i čiernymi proti Alfrédovi Dvořákovi zo Slovana (skončil štvrtý). Druhý skončil výborne hrajúci Martin Hamaš z Tatranu, ktorý skvelo finišoval a dvoma výhrami nad Tadeášom Hroncom získal striebro. Plný bodový zisk z dvoch posledných partií sa vyplatil Tomášovi Andrému z Doprastavu, ktorý si odniesol veľký pohár a výhrami nad Aitou Egorovou dokázal, že naozaj patrí medzi veľké slovenské talenty. Mimochodom, ligu hralo aj niekoľko dospelých, najlepšie na piatom mieste sa umiestnil Martin Nižnanský so ziskom 10 bodov.
V B turnaji, tzv. „farme“ (nešlo na FIDE rating) sa to zamotkalo na konci ešte viac. Ligu celý čas viedol v zatiaľ neregistrovaný hráč Miroslav Malinovský, ktorý sa však z pracovných dôvodov na posledné dvojkolo ospravedlnil. Keďže Ľuboš Halada vyhral obe partie dvojkola, tesne Mira predstihol, pokiaľ by sa jeho súperovi započítali nuly. V zmysle propozícii však mal Miro nárok na remízy, čím by bolo všetko inak, a tak sa po diskusii s organizátorom rozhodli obaja hráči rozdať si to vo férovom tajbrejku – a to dokonca v prírode za účasti divákov počas podujatia Run and chess. Jednu partiu vyhral Ľuboš Halada, druhú zremizovali a tak sa víťazom ligy stal on.
Kvôli spravodlivosti a dodržaní regulí uvedených v propozíciach však dostal pohár i Miro Malinovský. Oveľa viac ma však potešilo, že sa to všetko skončilo kamarátsky a s úsmevom na tvári oboch nádejných šachistov. Tretie miesto získal zlepšujúci sa Šimon Nižnanský, Roman Pikulík v poslednom dvojkole raz prehral so šiestym Do Vanom a ušla sa mu len „zemiaková“ medaila. Pochváliť treba aj Kuzmu Nikolaieva, ktorý sa výborným finišom prepracoval na konečné piate miesto.
Máme za sebou prvý ročník, prvých víťazov a je čas na krátku bilanciu. Nechcem povedať, že máme aj porazených, pretože na sto percent sa splnil náš zámer a dôležité zručnosti získali všetci. Hlavného „A“ turnaja sa zúčastnilo 50 hráčov, „B“ turnaja 36, čím sme takmer naplnili kapacitu krásnych priestorov Starej jedálne v Krasňanoch v Bratislave. Reálne prichádzalo raz do mesiaca v nedeľné poobedie asi tri štvrtiny prihlásených.
Všetci si odniesli cenné skúsenosti, keďže sa nehralo rapidovým tempom, ako býva zvykom na GPX turnajoch, ale pomalšie – 30 minút/partiu pre oboch hráčov plus 30 sekúnd/ťah, čo slúžilo ako výborná príprava na spomalenie hry a prípravu na oficiálne bratislavké ligy. Okrem iného si v „B“ turnaji ujasnili všetci pravidlá a zapisovaním partií (v „A“ povinné, v „B“ do 20-teho ťahu silno odporúčané) už neboli niektorí prekvapení na majstrovstvách Slovenska do 8 rokov, pretože už s tým mali skúsenosti. Tiež sa tu deti spoznali a našli si kamarátov, čo je azda ešte dôležitejšie než výsledky.
Ako sa vraví, víťazná zostava sa nemení a preto ďalší ročník Future champions ligy bude znova od októbra na tom istom mieste. Pre veľký záujem však uprednostním len tých, čo si to predplatia na celý rok a za neúčasť sa budú dávať remízy maximálne v dvoch dvojkolách s tým, že sa to nebude dať uplatniť na poslednom dvojkole.
Tu je link na výsledky oboch turnajov „A“ i „B“.
https://chess-results.com/tnr678019.aspx?lan=4&art=1&fed=SVK
Martin Hunčár, Bratislavská šachová akadémia