Kedy viete, že sa vám šachová bohyňa pozrela do očí

Caissa. Prvýkrát sa objavila v básni Scacchia, Ludus (1527) o vynájdení šachov olympskými bohmi. Traduje sa, že stačí aby sa usmiala a už sa dejú veci. Šachoví majstri odohrajú svoju životnú partiu, rodia sa nesmrteľné kombinácie, deti, dospelí, rodičia, ktokoľvek podľahne čaru kráľovskej hre. Viete si predstaviť, čo sa stane, ak sa niekomu pozrie do očí?


Tomáš za šachovnicou

Ostatných päť rokov sa venujem deťom a mládeži, ktoré podnikajú svoje prvé kroky na šachovnici. Za ten krátky čas som mal to šťastie, stretnúť množstvo detí, talentovaných, zapálených, odhodlaných ale aj nesmelých, deti s chuťou pracovať na sebe, aj tie, ktoré majú jednoducho iba radosť z hry samotnej.  Niektorí sú dobrí v taktike, iní v trpezlivosti a ďalší sa zas vedia rýchlo oklepať z neúspechu a ísť do ďalšej partie s ešte väčším zápalom.

Ako však zistíte, že si k niekomu bohyňa Caissa minimálne prisadla? Napríklad tak, že na Vianoce sa Martin najviac teší zo šachovej knižky miesto nového mobilu. Alebo ako Tomáš, si zvolí ročníkovú prácu „Šach“ a tú prezentuje pred celou školou.

Tomášova Ročníková práca na stiahnutie

Stretnutie s Caissou dáva šachom iný rozmer, pre ktorý sa ťažko hľadajú slová a každý to má inak. Ingrediencia však býva vo všetkých prípadoch rovnaká – láska k šachu.

Autor: Michal Vrba

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *