Šachové dopoludnie, ako ho vymyslel Rudo

Dlho som ako tréner rozmýšľal ako prekvapiť mojich zverencov. Dostal som nápad a pri jeho realizácii mi pomohlo vedenie základnej školy I. Bukovčana v Devínskej Novej Vsi a Bratislavskej šachovej akadémie.

Pre mladých športovcom sme pripravili šachové dopoludnie. To bolo detskej radosti, že sa nepôjde na vyučovanie…

Zišli sme sa v stredu ráno 5. februára 2020 pre začiatkom vyučovania a mohli sme sa venovať kráľovskej hre.

Po krátkom úvode sme sa rozdelili do dvoch skupín. Prvá skupina boli úplný začiatočníci, hlavne žiaci 1. ročníka a druhá skupina žiaci, ktorí chodia na krúžok už viac ako rok.

Mali sme pred sebou veľa úloh a hneď sme sa do nich pustili. Urobili sme si šachový index, kde celej skupine pomohla Terezka, ktorá hneď vedela ako vystrihnúť z papiera a zlepiť jednotlivé stránky. V indexe si každý našiel šachové úlohy, ktoré mohol splniť a ja som sa mohol zahrať na pána profesora a veselo skúšať. Popritom sa hrali dva šachové turnaje a to pre začiatočníkov a pre pokročilých. Bolo to radosti, keď sme hrali so šachovými hodinami.
Som rád, že môžem napísať, že začiatočníci Filip R., Filip B, Lukáš, Miška, Jakub a Radko, úspešne zvládli prvý semester na BŠA, keď správne odpovedali na moje otázky a prakticky ich aj predviedli na šachovnici. A, že vedia toho už veľa posúďte sami: Čo je šachovnica, riadok, stĺpec, diagonála, správne ťahy jednotlivými figúrkami, čo je mat, čo je pat. V šachovej hre to najlepšie išlo Radkovi.

Pokročilejšia skupna Adam, Jurko L, Jurko K., Matúš, Denis, Tomaš, Jakub, Danko, Terezka sú súťaživejší v šachovej hre a preto chceli hlavne hrať turnaj. Výsledky turnaja:

1. Adam 2.Juraj L, Danko 3. Denis, Jurko K, Terezka, Matuš a Tomáš.

Okrem toho som skúšal nasledovné úlohy, kde vynikal aktivitou a riešením Danko a Jakub. Všetci pokročilejší zvládli úlohy druhého semestra BŠA a mne ako skúšajúcemu ostáva niektorým zapísať známky do indexu. Ale ja ich ako správny profesor zapísané mám.

Chcel by som pochváliť mojich malých zverencov ako zvládli svoje úlohy a môžem aj povedať , že sa pri tom aj zabavili a naučili niečo nové.

Ďalší šachový semester bude pre nás zaujímavý a verím, že deti sa naučia ďalšie šachové zručnosti a vedomosti a kráľovská hra ich bude baviť aj viac a viac.

Verím, že na konci tohto školského roku si šachový deň zopakujeme a prídu aj tí, čo pre chrípku museli ostať doma.

Autor: Rudolf Benci, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *