Veľký zápas – Starí proti mladým prehrali len o bod

Starší pán Stanko Novák povedal po zápase, že už dávno nezažil niečo také pekné. A to je to najhlavnejšie. Pri hre, ktorú milujeme, sa zišli generácie, ktoré by si inak až tak nemali medzi sebou čo povedať. Za šachovnicou však dokážu sedieť oproti sebe hodiny – sú všetkým – rivalmi a zároveň kamarátmi. Rozhodnú skúsenosti, alebo mladícka dravosť?

Súpiska sa do poslednej chvíle ešte menila. Pár ľudí sa na poslednú chvíľu neohlásene pridalo, nechcel som ich sklamať. Trošku to trvalo, musel som nastaviť v žrebovacom systéme zakázané párovania, aby na seba vždy narazili seniori nad 62 rokov s mladými do 14.

Po príhovore pána starostu Michala Drotovana a milej pani Dobrotkovej, ktorá upiekla tri plechy koláčov, sa už šachisti nevedeli dočkať, kedy si podajú ruky a stlačia hodiny. Od prvého kola bolo jasné, že to bude napínavý súboj. Ani jedno družstvo nemalo byť outsiderom, taký bol plán a aj preto som ešte tri dni pred zápasom zháňal mládež, aby to bolo interesantné.

Po troch kolách už bolo jasné, že to bude dráma. A ešte aká! Celkovo sa odohralo 95 partií a verte, neverte, rozhodovalo sa až v tej poslednej – napokon družstvo mladých vyhralo o jeden jediný bodík!

Pochváliť treba aj 8 ročnú Bianku Macákovú, ktorá hrá šach menej než pol roka a ako jediná zastupovala nežné pohlavie. Hrdinsky bojovala s hráčmi, ktorý šachy drtia celý život. No a chlapci z rôznych klubov, ktorí si to medzi sebou na iných turnajoch nedarujú si teraz držali palce a starší nechápavo krútili hlavami, kde sa ich mladší kolegovia naučili také finty.

5 kôl je síce málo, ale na tento podvečer to stačilo. S plným počtom bodov vyhral Pavol Danek z ŠK Krasňany. Hneď za ním skončil 8 ročný Martin Srnák z Doprastavu, tiež Račan. Bol rád, že prvý raz v živote porazil FIDE majstra, prehral len s víťazom a dokázal, že v blitzkách a rapidoch vie byť strašne nebezpečný. Druhé miesto medzi seniormi sa ušlo  FM Františkovi Tepperovi a medzi juniormi výborne hrajúcemu Oliverovi Kudelovi z KS Pezinok.

Tretí medzi seniormi skončil Ján Marko z Sk Televizia Karlova Ves, preskočil zvučnejšie mená a tretí z detí bol šikovný Richard Hasala z Doprastavu. Podujatia sa zúčastnilo 38 hráčov, čo je veľký nárast oproti minulému roku, hralo sa v Krasňanskej besede vo veľkej pohode. Snáď si tu zahráme aj o rok, ale ak to bude takto rásť, tak budeme musieť hrať aj na chodníku! 😊

Výsledky

Autor: Martin Hunčár, tréner Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *