Ako sme sa stretli s najsilnejšou šachistkou sveta

Slováci na Globálnom šachovom festivale Judit Polgárovej

Obrovský a veľkolepý. Týmito dvoma superlatívmi sa dá jednoducho vystihnúť 9. globálny šachový festival v Budapešti, ktorý sa uskutočnil v polovici októbra 2023 v Budapešti s mottom: Ours is decision on the world.

V sobotu sa pestrého programu v nádherných priestoroch Maďarskej národnej galérie zúčastnilo 4800 ľudí, ktorí si mohli zahrať niekoľko simultánok, jednu z nich hrala aj samotná Judit Polgárová, ktorá je dušou tohto kongresu a bez preháňania – u našich južných susedov šachovou celebritou.

Pohľad do Národnej galérie na prebiehajúci šachový festival

Mohli ste si zahrať turnaj v rapide, zaskákať na veľkej šachovnici, vypočuť si príhovory šachových influencerov.  Stretnúť legendárneho ukrajinského šachistu Vasilija Ivančuka, Tanju Sachdev – indickú šampiónku, alebo len tak pokecať s delegátmi z celého sveta.

Oslovilo nás, že hoci to tu všade dýchalo šachom, event mal ešte väčší rozmer kvôli paralelným sprievodným programom – našli ste tu deti, ako pod dohľadom odborníkov ovládajú malé roboty, ďalší sa venovali logickým hrám, malé deti si tu všeličo vystrihovali, lepili a kreslili. Proste zábava a vyžitie pre všetkých.

Neskutočné! Všetko fungovalo dokonale aj vďaka desiatkam dobrovoľníkom. Našli ste tu všetko – knižné novinky, dobré jedlo a predierali ste sa pomedzi deti, čo drtia šachy ešte aj na schodoch, keďže všade bolo plno. Na pódiu predstavili rečníkov, ktorí mali na samite vzdelávania šachom vystúpiť na ďalší deň.

A tu prišiel rad aj na nás. Michal Vrba z Bratislavskej šachovej akadémie – zástupca slovenskej delegácie, diskutoval spolu s Judit Polgárovou a ďalšími vybranými hosťami z Poľska a Česka o tom, ako môže šach pomáhať deťom v ich rozvoji.

Zľava: Michal Vrba, Venuše Souralová, Judit Polgár, Łukasz Turlej a moderátorka.

Naše dojmy umocnila prechádzka Budapešťou, stihli sme výnimočné letné počasie v októbri – paráda. Večer sme boli pozvaní na banket. Všetko vo veľkom štýle, spoznali sme sa s Davidom Howellom a pochválili ho za jeho komentáre počas prenosov zo svetových turnajov. Vedľa mňa sedel profesor z Anglicka, psychológ, ktorý okrem iného radí šachistom, ako zvládať ťažké obdobia po prehrách.

Veľmajster a komentátor David Howell

Po večeri a dražbe šachového obrazu a špeciálnej šachovej súpravy rozložil na veľkej šachovnici jeden tréner štúdiu a všetkých pozval na jej rozlúštenie. Dlho sa ponúkať nemusel. Keď som videl, že aj Howell s Polgárovou sa nechytajú, stratil som všetku nádej, že to vyriešim práve ja a iba som sa kochal pohľadom na tých všetkých zamyslených veľmajstrov.

Takto sa môžu baviť na bankete len šachisti. Po nápovede to nakoniec Judit rozriešila. Nasledovala partia dvoch tímov. Potiahnuť mohol vraj ktokoľvek, ale mám to kaziť grandmastrom?

Chvíľu som si to užil len ako divák a potom som sa dal do reči s chlapíkom zo Švédska, ktorý do šachu zapojil 8000 učiteľov na školách. No, zase mám tak trošku pocit, že na Slovensku sme za opicami. Ako sa mu to mohlo podariť? Kde ich toľkých splašil? Odpovedal jednoducho: „Chess is easy to teach!“ Odbremenením administrácie a pomocou jednoduchého kurikula odbúral bariéry v mysliach bežných učiteľov základných škôl, že šach je strašne komplikovaná hra.

Mimochodom, tu je dôležité poznamenať fakt, s ktorým som sa tu stretol znova a znova – v školách i v škôlkach nie je cieľom vychovať šachistov, ale využiť kráľovskú hru, ktorú si môžu zamilovať aj žiaci na to, aby pedagógovia mohli prostredníctvom nej dosiahnuť u detí progres – žiaci sa budú vedieť lepšie sústrediť, ovládať, premýšľať, kombinovať a byť tvorivejší. V konečnom dôsledku bude škola rada, pretože obstojí v konkurencii s ostatnými školami lepšie.

Martin Hunčár (vľavo) v diskusii o knižke Šachuľka Matového s Jasperom Hallom zo Švédska

V nedeľu ráno už naše kolegyne z Českej republiky pociťujú trému, blíži sa naša prezentácia online formou, aby ju mohlo sledovať čo najviac divákov. Prichádzame do profesionálneho štúdia, všetko klape ako hodinky a po pár minútach sa striedajú učitelia, tréneri a rôzni odborníci z nášho fachu a rozdávajú čriepky múdrosti. Po nás idú ešte ďalšie online zábavné programy, proti sebe sa chystajú známi šachisti i tímy.

Československá výprava, zľava Venuše Souralová, Martin Hunčár, Judit Polgár, Michal Vrba, Lenka Kůsová

Celkovo sa všetkých online programov zúčastnilo viac než 220.000 ľudí z celého sveta. Pochopiteľne, všetko prebieha v angličtine. Trošku som zápasil, ako mám vlastne preložiť do svetového jazyka Šachuľka Matového…

V mojom príhovore som rozprával o svojich skúsenostiach, ako zaujať najmenších, s akým obrovským záujmom sa stretávam v škôlkach, ako najmenších oceniť, motivovať a robiť s nimi ďalšie kroky. Najväčším ocenením pre mňa bolo, že so Šachuľkom sa chcela odfotiť aj Judit Polgárová, pýtala sa ma aj podrobnejšie, ako to robím.

Judit Polgár s Šachuľkom Matovým a Martinom Hunčárom

Michal Vrba vo svojom prejave hovoril o tom, ako viesť krúžok na školách, na čo všetko treba dbať a ako sa deťom prihovárať tak, aby ich to trvalo bavilo. Potom bol ešte pozvaný do diskusie so zástupcami šachu v Česka, Poľska a Maďarska, kde im moderátor kládol otázky k rozvoju šachu ako takého medzi deťmi a mládežou.

Ďalšie podrobnosti z tohto výnimočného samitu nájdete na stránke FIDE . Pozrieť online prednášky na tému vzdelávania šachom je možné na YT ChessBase India. Príhovory slovenských spíkrov – Michala Vrbu a Martina Hunčára – nájdete od 2:58:25 do 3:13:00. A diskusiu zástupcov Višegrádskej štvorky, kde Slovensko reprezentuje Michal Vrba, Maďarsko Judit Polgárová, Česko Venuše Souralová a Poľsko Łukasz Turlej o pár minút neskôr.

Čo dodať na záver? Stretnúť sa s ľuďmi, ktorí majú za sebou reélne výsledky, rozmýšľajú vo veľkom a nekladú si v myslení prekážky je k nezaplateniu. Vidieť, čo a ako sa robí za hranicami Slovenska a že „sa to dá“, mi dodáva nádej, že sa veľké veci môžu podariť aj na Slovensku. Ako sa hovorí, každá veľká kniha sa musí začať písať od prvej strany.

Odchádzame z Budapešti a po náročnom víkende Martin zaspáva v aute. Ja v tichosti premýšľam, čo vyskúšame spraviť najbližšie inak a ktorú lokomotívu sa pokúsime roztlačiť.

Autori: Martin Hunčár a Michal Vrba, tréneri Bratislavskej šachovej akadémie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *